Quantcast
Channel: Turčianske kultúrne stredisko – Regionportal.sk – online magazín z Turca
Viewing all 48 articles
Browse latest View live

PRÍBEH ZVONOV

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko

so sídlom v Martine v mesiacich október – november 2012 pripravilo a zrealizovalo podujatie Príbeh zvonov (v Kostole sv.Heleny v Dražkovciach). V programe sme priblížili odkaz a poslanie solúnskych bratov prostredníctvom príbehu troch zvonov, z ktorých jeden je zasvätený Sv.Cyrilovi a Metodovi.
Historické zvony sú súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. Ide o pamiatky ťažko prístupné verejnosti. Náš projekt sa vo svojej podstate venuje sprístupneniu zvonov laickej verejnosti.
Na projekt sme získali dotáciu ŽSK.

 Pokračovanie projektu

Zvony a zvonenie sú oddávna neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia v duchovnom i praktickom živote, sú vzácnym kultúrnym dedičstvom národov a cirkví, hlasom krajiny, ktorú možno nielen vidieť, ale i počuť…..

V súčasnom období je projekt ukončený (výška dotácie z grantu ŽSK je vyčerpaná). V budúcom období plánujeme pokračovať v začatom diele – spolu s odborným lektorom projektu chceme pokračovať v dokumentovaní a vyhľadávaní historicky vzácnych zvonov v regióne Turiec s kontextom, že zvony sú symbolom kresťanstva s dôrazom na odkaz vierozvescov, napokon vydať o znonoch publikáciu (koniec roka 2013) a v spolupráci s fotoklubom Karola Plicku usporiadať výstavu fotografií všetkých zvonov ( jeseň 2013). Za týmto účelom chcem požiadať o granty MK SR a ŽSK.

Popis podujatia Príbeh zvonov

Zvonica rímskokatolíckeho kostola v Dražkovciach skrýva v sebe tri vzácne zvony. Najstarší pochádza z roku 1686, z čias tureckých nájazdov. Mladší prišiel do zvonice zhruba o storočie neskôr z bývalej osady Stará Bôrová. Najmladší potajomky, poza chrbát moci, ktorá potláčala náboženskú slobodu, priviezli do obce katolícki veriaci vo hviezdnej noci roku 1985. V roku, keď si celý kresťanský svet pripomínal 1100. výročie od smrti veľkomoravského vierozvestca Metoda. Zvon pomenovali po solúnskych bratoch a tajne ho vysvätili. Odvtedy zvoní na svätohelenskej veži a zvoláva na bohoslužby…

Zvonil aj vo štvrtok 15. novembra podvečer. Zvolával veriacich a všetkých, ktorí si hudobno – dramatickým pásmom Príbeh zvonov šli v tomto jubilejnom čase príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu, priblížiť odkaz Cyrila a Metoda pre súčasnosť.

Projekt Príbehu zvonov vypracoval a zrealizoval kolektív Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine vďaka finančnej podpore Žilinského samosprávneho kraja. Autorky scenára a režisérky programu Mgr. Zuzana Kmeťová (riaditeľka TKS) a Eva Potučková citlivo a s citom vyberali jednotlivé sklíčka mozaiky programu – hudobné nahrávky zvonov, starosloviensky Otčenáš, úryvok z básne Proglas, verše Milana Rúfusa, zvonivý hlas speváčky Jozefíny Šugárovej, srdcu lahodiace tóny fláut súrodencov Halajovcov či prezentácie tvorby klasikov v podaní skupiny hudobníkov Patrície Babejovej, Dominiky Majdovej a Michala Pavloviča súzvučili s umeleckým prednesom príbehov jednotlivých zvonov v podaní Evy Potučkovej, Adama Kmeťa a Emky Gáborovej. Scénu prirodzene tvorila vznešenosť a svätosť miesta programu – rímskokatolíckeho kostola sv. Heleny – doplnená autentickými fotografiami zvonov od nositeľa medzinárodného fotografického titulu AFIAP Jána Láclavíka.
Slovami duchovných – Kamila Lieskovského, dekana martinskej farnosti, Milana Kubíka, evanjelického farára si účastníci tohto nevšedného podujatia mali možnosť opäť pripomenúť vzácne kultúrne dedičstvo solúnskych bratov, ktoré nás spája stáročia a aj dnes nabáda k súdržnosti. Slovami MVDr. Františka Záborského, odborného lektora projektu i autoriek programu – „zvony sú hlasom krajiny, ktorú možno nielen vidieť, ale aj počuť…“

TKS

foto: archív TKS a J. Farský


Aby bola slovenčina krajšia

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v Martine, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, zorganizovalo v polovici februára stretnutie – tvorivú dielňu umeleckého prednesu s lektorkou a dlhoročnou odborníčkou na umelecký prednes– Jaroslavou Čajkovou.

Zámerom organizátorov bola snaha o zlepšenie úrovne umeleckého prednesu, ale i metodická a praktická pomoc učiteľom pri výbere vhodných ukážok pre mladých recitátorov. Prostredníctvom tvorivej dielne mala lektorka za úlohu zúčastnených recitátorov poučiť a prakticky ukázať , ako sa dá „vyrobiť“ z textov montáž a koláž.

Cenné rady skúsenej lektorky po tomto stretnutí na pôde TKS v Martine snáď pomôžu recitátorom a pedagógom vychytať také problémy, ktoré prekážajú pri správnom prednese. Najčastejšie sa na súťažiach v recitovaní vyskytujú chyby ako : nesprávny výber autora či ukážky , alebo dokonca nepochopenie prednášanej ukážky. Pre každého recitátora je najdôležitejšie pochopenie recitovanej ukážky, vcítenie sa do deja a správne vyloženie textu poslucháčovi.

Najzaujímavejšie bolo, že účastníci si v rámci stretnutia sami vyskúšali montáž textov na základe rôznych princípov. Tu sa ukázalo, že popri skúsených recitátoroch nezaostávali ani žiaci, ktorí sa prišli priučiť umeleckému prednesu so svojimi pedagógmi. Veľmi šikovne dokázali vytvoriť montáž viacerých textov Roberta Desnosa na základe skrytého znaku. Prínosom tvorivej dielne však boli aj individuálne konzultácie Jarky Čajkovej s niektorými recitátormi.

Získané rady a skúsenosti z tvorivej dielne umeleckého prednesu môžu účastníci využiť a predviesť na recitátorskej súťaži Vajanského Martin (postupová súťaž na HK), ktorej regionálne kolo sa pre Turiec uskutoční 8. – 12. apríla v Martine a Turčianskych Tepliciach, krajské kolo sa uskutoční v Martine 29. – 30. apríla a 2. mája.

Bc. Jana Jarošová
metodik pre umelecké slovo Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Práca s textom Riaditeľka TKS Zuzana Kmeťová (vľavo) a Jaroslava Čajková Sústredenie pri hľadaní skrytého znaku v textoch Tvorba koláže textov - Z. Kramárová a A. Dubovcová Tvorba koláže textov (vľavo J. Cíger) Prednáška J. Čajkovej

 

Folklórny súbor Turiec v obrazoch

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v Martine a Folklórny súbor Turiec pripravili výstavu „Folklórny súbor Turiec v obrazoch“. Jej vernisáž bola dňa 18. februára 2013. Táto výstava zachytáva a mapuje 59 ročnú históriu najstaršieho folklórneho kolektívu v regióne Turiec. Takmer 60-siat rokov je zachytených na 29 paneloch a 1500 fotografiách s popiskami. Na vernisáži sa zúčastnili bývalí, súčasní členovia, Ľudová hudba Čertovka a všetci priaznivci folklórneho súboru Turiec. Výstava potrvá do 28. februára 2013.

DSC_0785 DSC_0791 (2) DSCF3120 DSCF3121

Podujatia TKS Martin na mesiac Marec 2013

$
0
0

Podujatia TKS Martin na mesiac  marec  2013 (program je rozpísaný aj v kalendári podujatí):

 

1. 3. – 5. 3. 2013 Folklórny súbor Turiec v obrazoch

Výstava zachytávajúca históriu folklórneho súboru Turiec

Miesto: Turčianske kultúrne stredisko – klubovňa

1. 3 – 31. 3. 2013  Výstava „Turiec v štvrťstoročí výskumu a šírenia tradičnej a ľudovej kultúry

Časť výstavy zameraná na históriu regiónu Turiec a obyvateľstvo Turca

Miesto: ZŠ Aurela Stodolu

1.3.2013 – 31.3.2013 o 8:00 – 16:00 h. Výtvarné spektrum 2013

Výstava súťažných prác neprofesionálnej výtvarnej tvorby

Miesto: Matičný dom (tzv. Beňuškov dom)

1.3.2013 o 15:00 – 17:00 h. Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát

Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.

Miesto: Klubovňa TKS, Martin

5. 3. 2013 o 9:00 h. Rozprávkové vretienko

Súťaž v prednese rozprávky ľubovoľného autora

Miesto: Turčianske kultúrne stredisko v Martine – klubovňa

6. 3. 2013 o 14:30 h. Vesmír očami detí

Vyhodnotenie regionálneho kola výtvarnej súťaže detí. Výstava potrvá do 22.3.2013. Otvorená na požiadanie v TKS.

Miesto: Turčianske kultúrne stredisko v Martine – klubovňa

8.3.2013 o 15:00 – 17:00 h. Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát

Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.

Miesto: Klubovňa TKS, Martin

13. – 14. – 15. 3.  2013 od 9:00 do 11.00 h. Regionalistika Turca

Tvorivé dielne pre deti MŠ na tému tradičná kultúra v Turci.

Miesto: SNM v Martine

15.3.2013 o 15:00 – 17:00 h. Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát

Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.

Miesto: Klubovňa TKS, Martin

16. 3. 2013 od 9:00 do 19:00 h. Fotomaratón – súťaž v meste Martin

1. ročník súťaže o najlepšiu  fotografiu z mesta Martin spojenú s prezentáciou fotografií.

Registrácia vo výstavných priestoroch  Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine od 10:00 do 11:00 hodiny.

18. 3. 2013 o 16:00 h. Vansovej Lomnička

Okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy žien

Organizátor: Únia žien Slovenska

Miesto:Turčianske kultúrne stredisko v Martine – klubovňa

19.3. 2013 o 16:30 h. Poradný zbor umeleckého slova

Pracovné stretnutie členov poradného zboru

Miesto: Turčianske kultúrne stredisko

21.3.2013 o 9:00 – 15:00 h. Dieťa v divadle

Regionálna súťažná postupová prehliadka detskej dramatickej tvorivosti

Miesto: Kultúrny dom Turčianske Teplice

22.  3. 2013  od 8:00 do 15:00 h. Slovenská republika – dvadsať rokov

Výstava fotografií z nášho kraja. Výstavu si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, od 8,00 do 15,00 hodiny.

22. 3.  2013  od 17:30 do 19:00 h. Martinské cestovateľské večery

Priblíženie kultúry a prírody Afganistanu, ako krajiny kontrastov. Prezentovať bude

Petra Pogányová.

Miesto: Turčianska knižnica v Martine

22. 3. 2013 od 16:00 do 21:00 h. a 23. 3. 2013 od 14:00 do 22:00 h. (program bude upresnený) Turčianske divadelné dni

Regionálna súťažná prehliadka ochotníckych divadiel v Turci

Miesto: Belá-Dulice – Kultúrny dom

26. 3. 2013 o 9:30 h. Nad všetkým láska bdie

Beseda s Annou Dubovcovou o jej tvorbe

Miesto: Turčianske kultúrne stredisko – klubovňa

28.3.2013 o 16:00 – 18:00 h. Stretnutie členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov

Miesto: Klubovňa TKS, Martin

Marec

Ozveny minulých čias Prednášky na tému tradičnej ľudovej kultúry

Materské školy, Základné školy a Stredné školy regiónu Turiec

Pozn.: Termín a miesto ešte nie je určené!

Každá streda od 13:00 – 15:00 hodTanečná škola pre seniorov

Tanečná škola pre seniorov

Klub dôchodcov

TKS

Kontakt na metodikov:

043/4132394, 0917 494 708

Folk Ensemble Turiec history in pictures

$
0
0

Turčianske cultural center in Martin and Folk Ensemble Turiec prepared exhibition “Folk Ensemble Turiec in pictures.” The opening was on 18 February 2013. This exhibition captures and maps the 59 year history of the oldest team in the region folk Turiec. Nearly 60-years of dress is captured on 29 panels and 1500 photographs with captions. The opening was attended by former, current members Čertovka folk music and all fans of folk group Turiec. The exhibition runs until 28 February 2013.

DSC_0785 DSC_0791 (2) DSCF3120 DSCF3121

Výtvarné spektrum 2013 – vyhodnotenie

$
0
0

Národné osvetové centrum vyhlásilo v tomto roku už 50. ročník celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Maticou slovenskou v Martine, pripravilo vernisáž výstavy regionálneho kola – Výtvarné spektrum 2013. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 28.2.2013 v priestoroch Matičného domu na Divadelnej 23 v Martine. Do tohto ročnej súťažnej prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby sa z Turca zapojilo 29 výtvarníkov a rezbárov s viac ako stovkou prác. Súťaž turčianskych výtvarníkov hodnotila odborná porota pod vedením Petra Matisa, ktorý veľmi pozitívne zhodnotil vybranú kolekciu diel. O vysokej kvalite výtvarných prác hovoria aj ďalší členovia poroty Renáta Ižipová a Peter Klaudíny.

Porota udelila 2 hlavné ceny, 4 ocenenia a 5 čestných uznaní a to:

Kategória A1 (autori vo veku nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania):

hlavná cena:

Anna Letková – Štruktúry I., II., III., suchý pastel

ocenenie:

Tatiana Šatarová – za sériu obrazov SEN, olejomaľba

Jana Jesenská – Letná lúka, akvarel

čestné uznanie:

Ľubomíra Osadská – Veľká Fatra – sedlo Šturec, olej

Mária Mravcová – Happiness, Windy, suchý pastel

Eduard Jurčák – Hmlovina, Let vo výške 11 000 m – akvarel

 

Kategória B1 (autori vo veku nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním)

čestné uznanie:

Alexandra Pilková – Detail, Spomienka na krajinu, akryly

 

Kategória C: insitná tvorba

hlavná cena:

Ľubomír Smržík – Zubáč, kovové plastiky

ocenenie:

Ladislav Bún – za kolekciu drevených plastík

Karol Stodolica – Matka s dieťaťom, mramorová plastika

čestné uznania:

Emília Kmeťová – Jar v Záborí, akryl

Tohto roku bola najsilnejšie zastúpená staršia generácia turčianskych výtvarníkov bez výtvarného vzdelania. Do kategórie nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním sa prihlásila iba jedna autorka, avšak už dlhodobo v tejto súťaži chýba kategória autorov od 15 do 25 rokov, či už bez výtvarného, alebo s výtvarným vzdelaním. Najrozmanitejšie diela boli od výtvarne neškolených autorov špecifického výtvarného prejavu v insitnej tvorbe, ktorá obsahovala maliarske diela, drevené, kovové a mramorové plastiky.

O príjemnú atmosféru v úvodnom programe sa postarali recitáciou vlastnej tvorby členovia Literárneho klubu Hany Zelinovej vo Vrútkach. So svojimi básňami sa prezentovali Eva Očkayová – Kalabusová, Anna Ursíni – Jamrišková, Magdaléna Hríbová a Milan Tuma, ktorý je vedúci tohto klubu. Program bol obohatený aj klavírnymi skladbami v podaním Martiny Kaličiakovej. Po slávnostnom otvorení vernisáže nasledovalo vyhodnotenie súťaže. Všetky vystavené diela postupujú do krajského kola, ktorého vernisáž sa uskutoční 17. mája 2013 v Kysuckom múzeu v Čadci. Výstavu z regionálneho kola si môžete pozrieť do 31. marca 2013 v Matičnom dome (tzv. Beňuškov dom), Divadelná 23, Martine v čase pondelok – piatok od 8,00 – 16,00 hodine.

Foto z vyhodnotenia

DSC_0950 DSCF3196 DSCF3208 DSCF3212 DSC_0958

Mgr. Libuše Pajurková

metodik pre detské divadlo a výtvarníctvo

Vesmír témou výtvarnej súťaže

$
0
0

Žiaci materských, základných a základných umeleckých škôl v Turci sa 6. marca dočkali vyhodnotenia výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Regionálnu prehliadku organizuje po štvrtýkrát Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. 25 vybraných ocenených diel v piatich kategóriách postupuje na celoslovenskú súťaž vyhlasovanú Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove.

Do súťaže sa zapojilo 28 škôl, doručených bolo 257 výtvarných prác. Porota v zložení – Libuša Turicová, Marcela Pajurková a Jarmila Ladiverová – ocenila 25 výtvarných prác, ktoré postupujú do Hurbanova:

1. kategória – deti predškolského veku

Roman Straka, MŠ Francúzskych partizánov, Vrútky – „Mimozemšťan“

Adamko Černák, SMŠ Zvolenská, Martin – „Spoznávame vesmír“

Samko Mičko, MŠ J. Lettricha, Martin – „Cesta vesmírom“

Samko Berník, SMŠ Zvolenská, Martin – „Moja planéta“

Mirko Feťko, MŠ A. Stodolu, Martin – „Čo sa deje vo vesmíre“

 

2. kategória – 1. – 4. ročník ZŠ

Laura Zbyňovcová, ZŠ Belá-Dulice – „Vesmír očami detí“

Terezka Vojtylová, SZŠ Tomáša Zanovita, Martin – „Budúcnosť“

Lucia Fázková, ZŠ s MŠ Hurbanova, Martin – „Vesmír“

Matej Balko, SZŠ Tomáša Zanovita, Martin – „Skúmanie vesmíru“

Karinka Hojová, ZŠ Aurela Stodolu, Martin – bez názvu

 

3. kategória – 5. – 9. ročník ZŠ

Nicol Matejková, ZŠ s MŠ Hurbanova, Martin – „Hviezdny roj“

Dominika Kevešová, ZŠ s MŠ Hurbanova, Martin – „Vesmírne svetlo“

Benjamín Koša, ZŠ s MŠ Priehradná, Martin – „Rozpad čiernej diery“

Dominika Revayová, ZŠ s MŠ Hurbanova, Martin – „2 galaxie“

Alena Štefaneková, ZŠ Jahodnícka, Martin – „Vesmír“

 

4. kategória – základné umelecké školy – 1. – 4. ročník ZŠ

Pavol Tabačár, ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky – „Ufón Uqi – Kugi“

Norika Pilková, SZUŠ Aurela Stodolu, Martin – „Vesmír budúcnosti“

Marta Veselková, ZUŠ Pavla Mudroňa, Martin – „Vesmírna stanica“

Samko Zrubák, SZUŠ Aurela Stodolu, Martin – „Vesmírny výskum“

Viktória Olléová, ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky – „Ufón Glinwolf“

 

5. kategória – základné umelecké školy – 5. – 9. ročník ZŠ

Janka Nerečová, SZUŠ Aurela Stodolu, Martin – „Vesmírne etudy“

Simona Guráňová, ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky – „Mimozemský tvor“

Monika Sereková, ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky – „Mimozemský tvor“

Peter Pilka, SZUŠ Aurela Stodolu, Martin – „Vesmírna sonda“

Eva Jánošíková, SZUŠ Aurela Stodolu, Martin – „Planetárna hmla“

Turčianske kultúrne stredisko pošle do 31. marca ocenené výtvarné práce do Hurbanova na 27. ročník súťaže Vesmír očami detí, kde 9. apríla zasadne celoslovenská porota.

3 5 4 2 1

 

Bc. Jana Jarošová

 

Vernisáž výstavy kníh s ručnou väzbou pána Jozefa Stehlíka

$
0
0

Dovoľujeme si vás pozvať na vernisáž výstavy kníh s ručnou

väzbou pána Jozefa Stehlíka(1932), jedného z posledných učňov historickej martinskej tlačiarne KUS.

Vernisáž za osobnej účasti autora sa uskutoční v utorok, 26. marca 2013 o 16.30hod. v priestoroch klubovne Turčianskeho kultúrneho strediska(II.poschodie).

Vernisáž bude spojená s kultúrnym programom a neformálnym posedením.

Budete srdečne vítaní!

Stehlík II


21. ročník Turčianskych divadelných dní má svojich víťazov Ochotnícke divadlá opäť zabávali Turiec

$
0
0

22. a 23. marca organizovalo Turčianske kultúrne stredisko (zriaďovateľom ktorého je Žilinský samosprávny kraj) v spolupráci s obcou Belá-Dulice 21. ročník regionálnej postupovej prehliadky ochotníckych divadiel. Na Turčianskych divadelných dňoch sa v tomto roku predstavili 3 súbory. Prihlásené boli pôvodne 4 súbory, ale pre chorobu hlavnej postavy zo súboru T.P.D. A BOTKA, boli nútení gymnazisti z Bilingválneho gymnázia v Sučanoch svoju účasť na súťaži zrušiť.

Nakoniec sa súťaže zúčastnili DS Pišinger z Bystričky s hrou od R. Cooneyho: Všetko sa … v réžii Zuzany Galkovej, Divadlo Doska – Kultúrne návraty s predstavením pre deti O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi Ďurovi a troch prasiatkach v réžii Martina Hanzela a DS z Belej-Dulíc s komediálnou fraškou s pesničkami od J. Suchého: Dobre zaplatená prechádzka v réžii Juraja Benčíka.

Porota v zložení Jozef Abafi (herec bábkového divadla, režisér divadelného klubu Makovice v Žiline), Tibor Kubička (režisér, dramaturg, herec, člen vedenia SKD) a Anna Čitbajová (herečka Bábkového divadla v Žiline) rozhodla nasledovne:

1.miesto a priamy postup na krajskú súťaž Námestovské divadelné dni – divadelný súbor z Belej-Dulíc

2. miesto a odporúčanie na krajskú súťaž Námestovské divadelné dni – divadelný súbor Pišinger z Bystričky

1. miesto a postup na krajskú súťaž Detský divadelný medveď v Žiline – kategória „dospelí deťom“ – Divadlo Doska – Kultúrne návraty z Vrútok

Cena za réžiu – Juraj Benčík – Dobre zaplatená prechádzka

Cena za najlepší ženský herecký výkon – Katarína Letrichová z DS Belá-Dulice za postavu Tety z Ameriky

Cena za najlepší mužský herecký výkon – Peter Knoško z DS Pišinger za postavu záletného ministra Richarda Willeyho

Cena za tvorivý prínos v inscenácii O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi Ďurovi a troch prasiatkach – Martin Hanzel (režisér a postava vlka) z DS Doska – Kultúrne návraty

 

Hoci bola účasť ochotníckych súborov na Turčianskych divadelných dňoch skromnejšia, úroveň ich vystúpení bola milým zadosťučinením.

Divadelne hry bela3 doska1 pisinger pisinger1

Bc. Jana Jarošová

Metodička pre divadlo

 

Podujatia TKS na MÁJ 2013

$
0
0

Celý máj
Výstava „Turiec v štvrťstoročí výskumu a šírenia tradičnej a ľudovej kultúry“
Časť výstavy zameraná na folklórne kolektívy nášho regiónu
Miesto: ZŠ Aurela Stodolu

1.5.2013 – 20.5.2013 otvorená po. – pia. od 9:00 do 18:00 a v so od 8:00 – 12:00
AMFO 2013
41. ročník regionálneho kola celoslovenskej súťažnej postupovej výstavy.
Miesto: Výstavné priestory Slovenskej národnej knižnice v Martine

2.5.2013 od 9:00 – 14:00
Vajanského Martin 2013
Krajská súťažná prehliadka divadiel poézie a detských recitačných kolektívov – 59. ročník Hviezdoslavov Kubín.
Miesto: Dom odborov Strojár

2.5.2013 od 7:45 – 9:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému Tradičný ľudový odev
Miesto: ZŠ A. Stodolu

3.5.2013 od 15:00 – 17:00
Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát
Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

3.5.2013 od 9:00 – 11:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému ľudový odev, ľudový tanec a ľudové zvyky
Miesto: MŠ Kláštor pod Znievom

3.5.2013 od 12:30 – 14:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému Tradičný ľudový odev
Miesto: ZŠ A. Stodolu

4.5.2013 od 14:00
ECHO HELIGÓNKY
Stretnutie heligonkárov z regiónov Kysuce, Považie, Turiec, Trenčín, Hont
Miesto: Kultúrny dom Valča
Pozn. Plagát v prílohe
7. 5. 2013 od 8:00 – 15:00
FOTOGRAFIA TURCA 2013
Výstava členov Fotoklubu Karola Plicku Martin.
Miesto: Výstavné priestory úradu Žilinského samosprávneho kraja

7.5.2013 od 9:00 – 14:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému ľudový pieseň, ľudový tanec a ľudová hudba
Miesto: ZŠ Belá-Dulice

10.5.2013 od 15:00 – 17:00
Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát
Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

13.5.2013 od 17:00 – 19:00
Programová rada
Stretnutie členov programovej rady ku Turčianskym slávnostiam folklóru
Miesto: TKS

15.-16.5.2013 od 9:00 – 11:00
Regionalistika Turca
Tvorivé dielne pre deti MŠ na tému tradičná kultúra v Turci.
Miesto: SNM v Martine

16.5.2013 od 7:45 – 9:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému ľudová architektúra
Miesto: ZŠ A. Stodolu

17.5.2013 od 19:00
PRÍBEH ZVONOV
Hudobno-dramatický večer „Príbeh zvonov“ v Kostole sv. Kríža vo Valči
Miesto: Kostol sv. Kríža vo Valči

17.5.2013 od 15:00 – 17:00
Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát
Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

17.5.2013 od 12:00 – 14:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému ľudová architektúra
Miesto: ZŠ A. Stodolu

20.5.2013 od 16:00
Vernisáž výstavy obrazov a fotografií Marcely Pajurkovej
Vernisáž výstavy obrazov a fotografií členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a členky Literárneho klubu Hany Zelinovej vo Vrútkach
Miesto: Kino 1. Máj, Ul. sv. Cyrila a Metoda 23 vo Vrútkach

20.5.2013 – 26.5.2013
Výstava obrazov a fotografií Marcely Pajurkovej
Výstava obrazov a fotografií členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a členky Literárneho klubu Hany Zelinovej vo Vrútkach
Miesto: Kino 1. Máj, Ul. sv. Cyrila a Metoda 23 vo Vrútkach

23.-25.5.2013 od 7:45 – 9:00
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému postavenie ženy v tradičnej patriarchálnej rodine
Miesto: ZŠ A. Stodolu

24.5.2013 od 15:00 – 17:00
Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát
Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

30.5.2013 od 16:00 – 18:00
Stretnutie členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

31.5.2013 od 15:00 – 17:00
Stretnutie členov Detského divadelného súboru Kamarát
Tvorivé stretnutie členov detského divadelného súboru. Vedie Mgr. Eva Benčíková.
Miesto: Klubovňa TKS, Martin

31. 5. 2013 od 17:30 – 19:00
Martinské cestovateľské večery
Priblíženie kultúry a prírody Afganistanu, ako krajiny kontrastov. Prezentovať bude
Petra Pogányová.
Miesto: Turčianska knižnica v Martine
31.5.2013
Ozveny minulých čias
Prednáška na tému tradičný ľudový odev
Miesto: ZŠ Sklabiňa

Každá streda od 12:30 – 14:00
Tanečná škola pre seniorov
Tanečná škola pre seniorov
Miesto: Klub dôchodcov

Kontakty na metodikov TKS:
043/4132394, 0917 494 708
heligónky

PRÍBEH ZVONOV vo VALČI – video

$
0
0


Oficiálna tlačová správa:

Turčianske kultúrne stredisko so sídlom v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK  a vďaka finančnej pomoci z dotačného grantu MK SR zorganizovalo druhý zo série svojich autorských  programov – „Príbeh zvonov“ z kostola  vo Valči. Na príprave podujatia spolupracovali s obcou Valča a MO MS vo Valči, ale tiež s pánom farárom valčianskej farnosti a s Jaroslavom Meriačom a Kamilom Cejpekom, ktorí poskytli pri príprave scenára svoje vedomosti.

Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja, pána Juraja Blanára.

O čom vlastne Príbeh zvonov je?

Historické zvony sú súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. Ide o pamiatky ťažko prístupné. Projekt sa vo svojej podstate venuje sprístupneniu zvonov laickej verejnosti. V jeseni minulého roku uviedli prvý program – o príbehu zvonov z kostola Sv.Heleny v Dražkovciach, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom.

  „ Zvony a zvonenie sú oddávna neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia v duchovnom i praktickom živote, sú vzácnym kultúrnym dedičstvom národov a cirkví, hlasom krajiny, ktorú možno nielen vidieť, ale i počuť…..“

Zvonica na veži rímskokatolíckeho kostola Povýšenia svätého Kríža vo Valči skrýva štyri vzácne zvony, ktoré boli odliate v dielni  zvonolejárskej firma Adalberta HILLERA vdova a syn v Brne v rokoch 1922 a v roku 1923. Počas 1. svetovej vojny boli vo farnosti všetky zvony zrekvirované. Vďaka finančnej  zbierke valčianskych veriacich, ale najmä za veľmi výraznej finančnej pomoci svojich rodákov sa krátko po vojne mohli veriaci  pýšiť novými zvonmi. Dnešní obyvatelia obce sa tak v programe dozvedeli aj o histórii prastarých otcov, ktorí išli za prácou do sveta, do Ameriky.  Mnohým z nich sa v cudzom svete podarilo uchytiť a darilo sa im. A keď prišla z rodnej hrudy výzva, aby prispeli na zbierku nových zvonov – kto mal, prispel. A niektorí veru  boli štedrí! Aj vďaka ich lokálpatriotizmu majú dnes  na veži štvoricu krásnych zvonov, ktoré  boli vysvätené pred 90 timi rokmi.

Amatérsky kampanológ a lektor projektu, MVDr. František Záborský priniesol do kostola ukázať unikátne kované srdce  z valčianskeho zvona z roku 1591. Má dnes 422 rokov a celé storočia slúžil v jednej farnosti dvom obciam, ktoré si ho „posúvali „ zo svojich zvoním medzi sebou v čase núdze. Tento tzv.putovný valčiansky – ale už 90 rokov je to vlastne príbovský- veľmi vzácny zvon môže svojou historickou a majstrovskou hodnotou pokojne konkurovať zvonom v Bratislave, Košiciach, Budapešti a Olomouci. V Príbovciach má svoje dôstojné miesto miesto na zvonici kostola Sv. Šimona a Júdy a dnes je najstarším zdokumentovaným zvonom v Turci.

V  piatok večer 17. mája 2013  sa valčianska zvonica na kostole rozozvučala hlaholom zvonom. Tie zneli aj počas celého programu, v ktorom vystupovali

recitátori Zuzana Kmeťová, Eva Potučková a Adam Kmeť, inštrumentalista Milan Roob potešil spevom a hrou na heligónke a programom sprevádzala moderátorka Viera Hatarová. S prejavom vystúpil pán farár Štefan Barilla, doktor František Záborský a starosta obce Valča Štefan Paľo.

Spevokol Valčan ,  katolícky spevokol Príbovce  ,Zmiešaný katolícky mládežnícky spevokol oboch obcí  a spevokol ev. a.v.zboru v Príbovciach prispeli do programu nádherne znejúcimi chrámovými piesňami .

V programe boli  použité  hudobné nahrávky zvonov, spievaný starosloviensky Otčenáš, úryvok z básne Proglas v staroslovienčine aj v preklade, úryvky z básní Milana Rúfusa.

Po skončení  programu  v kostole účastníci položili ako výraz úcty a vďaky na hrob valčianskeho rodáka pána Ľudovíta Tomčányho venček.

 Účastníci tohto nevšedného podujatia si pripomenuli v piatok večer vo Valči  vzácne kultúrne dedičstvo solúnskych bratov, ktoré nás spája stáročia a aj dnes nabáda k súdržnosti.  Zvony ako dávny symbol kresťanstva prepojili ich odkaz  s dneškom.

  Mgr. Zuzana Kmeťová

riaditeľka TKS

Rodáci a osobnosti …ich srdce bilo pre Valču

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, Obec Valča, MS Martin, Dom MS Žilina a MO MS vo Valči pripravili spomienkovú slávnosť pri príležitosti výročia rodákov a osobností z obce Valča – Rodáci a osobnosti …ich srdce bilo pre Valču. Spomenuli si na významných rodákov – spisovateľa a grafika Jána Andela, lekára a profesora Mateja Imricha Korauša, národovca a cestovateľa Mateja Čvikotu, predstaviteľa moderného rezbárskeho umenia Antona Drexlera a lekára Jána Bullu.

Podujatie sa začalo o 9.30 h v kostole Panny Márie v Kláštore pod Znievom spomienkovou slávnostnou svätou omšou na rodáka Imricha M. Korauša a pokračovalo o 11.00 h v kostole Povýšenia Sv. Kríža vo Valči spomienkovou slávnostnou svätou omšou na rodákov.

O 15:00 h program vyvrcholil v Kultúrnom dome vo Valči spomienkovou slávnosťou, ktorou sprevádzala moderátorka Mgr. Jana Šufáková. Prítomným predstavila životné osudy spomínaných rodákov. V programe ďalej vystúpili s hudobno-speváckym vystúpením Koleda pre zosnulých sestry Kvasnicové s matkou, sestry Slezákové, spevokol MO MS Valčan, Viera Švecová s ďakovnou básňou z vlastnej tvorby, či žiaci ZŠ, ktorí predniesli a zaspievali poéziu J. Andela.

V10 V1 V2 V4 V6

Program spomienkovými príhovormi ukončili starosta obce Ing. Štefan Paľo, riaditeľ Krajanského múzea Matice slovenskej Mgr. Daniel Zemančík a zástupkyňa riaditeľky TKS Bc. Jana Knošková, ktorí vyzdvihli význam spomienkových podujatí a pripomímanie si významných osobností, ktoré svoje životy prežili medzi nami.

V5 V9

Sprievodným podujatím bola výstava diel členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov pri TKS – rezbárov Karola Stodolicu a Zena Juráška „Pocta Antonovi Drexlerovi“.

Mgr. Monika Ondrušová
Turčianske kultúrne stredisko v Martine

V7 V8 V11

Turčianske slávnosti folklóru XXX.ročník

$
0
0

V nedeľu 22. júna 2014 Múzeum slovenskej dediny v Martine ožije sviatočnou folklórnou atmosférou, uskutoční sa jubilejný už XXX. ročník Turčianskych slávností folklóru (TSF).

Hlavným organizátorom tohto výnimočného podujatia je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Spoluorganizátormi podujatia sú Mesto Martin, TUZLUK, Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum slovenskej dediny a Združenie turčianskych muzikantov.Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Nad podujatím udelil záštitu predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Plagát_TSF

 Hlavný program – 22.6.2014 – Múzeum slovenskej dediny:

10.00 h – Otvorenie jarmoku tradičných remesiel

Slávnostné otvorenie jarmoku tradičných remesiel

10.30 h – Sprievod

Sprievod účinkujúcich areálom Múzea slovenskej dediny

11.00 h - Deti a detstvo

Účinkujú detské folklórne súbory, detské ľudové hudby a detskí sólisti inštrumentalisti z regiónu Turiec

12.30 h – Turčianskym chodníčkom

Účinkujú folklórne súbory z regiónu Turiec

14.00 h - Z dedín, miest a dolín

Účinkujú ľudové hudby, ženské spevácke skupiny a folklórne súbory z Turca, Slovenskej Ľupče i Hluku (ČR)

Čaká na Vás nielen bohatý kultúrny program, v rámci ktorého vystúpi viac ako 25 folklórnych kolektívov, ale tiež sprievodný program TSF, ktorý je určený všetkým vekovým kategóriám od tých najmenších až po seniorov. Milovníci umenia si môžu pozrieť výstavu detských výtvarných prác „Turiec maľovaný“, ako aj práce členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, turčianskych rezbárov a sochárov, ktorí budú na mieste prezentovať svoju tvorbu. Pre ostatných je pripravená škola plieskania bičom, ukážky podkúvania koní, drevený kolotoč, či stánky určené milovníkom tradičného jedla.

Sprievodné podujatia XXX. ročníka Turčianskych slávností folklóru:

 8.6.2014 od 10.00 h do 16.00 h – Dnes tovariš, zajtra majster

Študenti stredných škôl, ktorí v úlohe „tovarišov“ ukazujú tradičné postupy a techniky ľudovej výroby. Súčasťou je aj detská tanečná škola a muzikantské dielne.

Miesto: Múzeum slovenskej dediny Martin – Jahodnícke háje

 

14.6.2014 od 17.30 h – Návraty k prameňom – Turčiansky jarmok ozbíjaný

Programové podujatie  XXX. Turčianskych slávností folklóru realizované v rámci Dní mesta Martin na Divadelnom námestí – živá pozvánka na programy slávností

Miesto: Divadelné námestie Martin

15.6.2014 od 16.00 h – O zlatú guľôčku

Finálny koncert víťazov regionálnej nepostupovej prehliadky detských sólistov spevákov organizovaný v rámci XXX. Turčianskych slávností folklóru

Miesto: CVČ Kamarát Martin

18.6.2014 od 17.00 h – Súznenie

Hudobno – poetický program organizovaný v rámci XXX. Turčianskych slávností folklóru

Miesto: Turčianska galéria Martin

20.6.2014 od 17.00 h – Mráčkuvanie

Stretnutie a zaspomínanie si pamätníkov Turčianskych slávností folklóru pri ľudovej hudbe a piesni spojené s odovzdávaním pamätných listov významným osobnostiam folklórneho hnutia v regióne Turiec

Miesto: Veľká zasadačka Slovenského národného múzea Martin (vedľa Barmuseum)

Touto cestou Vás na Turčianske slávnosti folklóru srdečne pozývame a veríme, že podporíte naše podujatie svojou osobnou účasťou!

 

Bližšie informácie o podujatí Vám radi poskytneme emailom alebo telefonicky:

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká

manažér pre ZUČ: folklór a detské divadlo

Email: palovcikova.zathurecka@gmail.com

Mobil: 0917 494 708

Príbeh zvonov II. z Turčianskej Štiavničky a Turian

$
0
0

V piatok 23. mája 2014 popoludní ožilo priestranstvo pred obecnou zvonicou v Turčianskej Štiavničke divákmi a návštevníkmi podujatia, ktorého organizátorom je TKS v Martine – pred zrakom a sluchom divákov sa začal odvíjať príbeh zvonov z Turčianskej Štiavničky. Na túto udalosť sa pripravovala obec už dlhší čas. Starosta obce, Peter Očka, zorganizoval niekoľko brigád na úpravu a opravu zvonice, na úpravu okolia. A keďže pripravovanému programu prialo aj počasie – celé podujatie sa uskutočnilo pred zvonicou. Táto malebná, murovaná zvonica stojí uprostred „starej„ časti dediny. Pravdepodobne bola postavená v 1. polovici 19. storočia  ako dvojpodlažná stavba na štvorcovom pôdoryse. Stavebnými úpravami v roku 1932 nadobudla dnešný vzhľad. Odvtedy má tri podlažia, pričom posledné prevýšené  je otvorené až do krovu. Je zakončená trojstupňovou ihlanovou strechou s cibuľou a krížom (predtým bola zakončená ľahkou lucernou). Na veži tejto zvonice visia tri štiavnické zvony, ale to už vstupujeme do Príbehu zvonov II. z Turčianskej Štiavničky…

Zvony_Štiavnička_2

Do ďaleka sa rozliehal hlas zvonov a tóny sprievodných piesní. Na úvod programu vystúpil domáci spevokol  a potom sa už diváci mohli dozvedieť o vzácnej histórii svojich zvonov. Zaujal najmä príbeh takzvaného Okoličániovského zvona. Tento neskorobarokový zvon odlial či prelial v roku 1753 Michael Palisch, člen známej lejárskej rodiny z blízkej Kremnice. Štiavnickým evanjelikom ho venovala  urodzená pani Zuzana Okoličániová, čo dosvedčuje aj latinský nápis  na zvone, ktorý v preklade znamená: Zo zvonoviny urodzenej pani Zuzany Okoličániovej prelial Michal Palisch  z Kremnice  v roku 1753. Treba podotknúť, že rody Révaiovcov a Okoličániovcov boli spriaznené.

A kde všade sa dajú nájsť zvony? Pred tridsiatimi rokmi jeden taký našli v kontajneri pri révaiovskom kaštieli. Istý dobrodinec ho zachránil pred zničením a predal ho obci za symbolickú cenu. Jeho identifikácia, resp. pôvod je dosť nejasný. Autori programu a dokumentovania zvonov predpokladali, že ide o zvon z kaplnky kaštieľa. Po získaní informácie od pamätníka sa priklonili  k názoru, že je to jeden zo zvonov – umieračikov z miestneho cintorína. Vraj sa tam v nedávnej minulosti na drevenom podstavci nachádzali až dva zvony, na ktorých sa zvonilo pri pohreboch. V súčasnosti zvon čaká na prinavrátenie do pôvodného stavu, pretože bol kedysi neodborne nalakovaný.

Zaujímavosťou programu v Turčianskej Štiavničke bolo aj spoločné pripomenutie si jednej smutnej udalosti: najsmutnejšie v dejinách Štiavničky zvonili obecné zvony začiatkom októbra 1959, a to od 4. 10. 1959 až do dňa pohrebu /včítane/. V onen tragický deň lokomotíva smerujúca do Martina vzala život viacerým Štiavničanom. Zrážku s autobusom prímestskej dopravy neprežilo spolu 15 ľudí. Do niektorých rodín sa mama i otec už nevrátili. Ich deti zrazu osireli. Mnohí ďalší občania Štiavničky boli ťažšie či ľahšie zranení. A tak aj v programe zaznel zvon – umieračik, pri ktorého hlase si všetci spoločne uctili ich večnú pamiatku minútou ticha.

Zvony_Štiavnička_1

Príbeh zvonov II. z Turian

V nedeľu 1. júna 2014 podvečer sa v evanjelickom kostole v Turanoch zišlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí boli zvedaví, čo sa skrýva pod názvom programu Príbeh zvonov II. v Turanoch.

Pravda je taká, že už niekoľko týždňov vopred bolo vidieť v blízkosti kostolných veží v Turanoch zvýšený pohyb – pracovníci Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine dokumentovali zvony, sumarizovali archívne materiály, pripravovali podujatie za aktívnej pomoci Ivety Jesenskej a predstaviteľov oboch cirkví v obci.

V Turanoch je umiestnenie kostolov dvoch rozdielnych náboženských konfesií možno tak trochu symbolické. Sú postavené pomerne blízko seba v strede Turian. Práve táto malá vzdialenosť nabáda  k spolupráci obe cirkvi. Treba zabudnúť  na minulosť, na konfesionálne rozpory. Žijeme v období  ekumenizácie, t.j. vzájomného rešpektovania a uznávania oboch cirkví, v období vzájomnej spolupráce. Rímskokatolícky kostol sv. Gála stojí na miernej vyvýšenine a v jeho areáli sa nachádza aj cintorín. Kostol bol postavený ako gotický a to v prvej polovici 14. storočia.  Na jeho výstavbe sa podieľala aj známa premonštrátska stavebná huta/dielňa, z Kláštora pod Znievom.  Vo svojej dlhej histórii prešiel viacerými stavebnými úpravami. Zvláštnosťou rímskokatolíckeho kostola sv. Gála je nízka renesančná zvonica, postavená pred ním. Tvorí vstup do jeho nádvoria. Je pozostatkom opevňovacích hradieb, o čom svedčí 5 metrov dlhý tunelovitý vchod.  Archeológovia predpokladajú, že súčasný kostol bol prestavaný z menšej sakrálnej stavby. A práve v tejto predsunutej zvonici turianskeho kostola  sa nachádzajú dva historicky vzácne zvony…

Evanjelický kostol stojí o pár desiatok metrov nižšie, pri potoku Studenec – Turianka. Na jeho mieste stál prv pôvodný evanjelický kostol postavený v roku 1786. Močaristý terén, požiar i zemetrasenie sa žiaľ podpísali  na jeho rýchlom konci.  Začiatkom dvadsiateho storočia bol už v dezolátnom stave a tak sa začalo uvažovať o výstavbe nového kostola. Prikročilo sa k nej v roku 1932, stavba trvala 2 roky a chrám bol vysvätený  piatu nedeľu po Veľkej noci – 6. mája v roku 1934. Posvätil ho dôstojný pán biskup Vladimír Čobrda, v prítomnosti predsedníctva seniorátu a mnohých hostí. Farárom zboru bol vtedy Ján Dianovský a cirkevným dozorcom Juraj Fúčela.

Historicky vzácny barokový zvon  bol odliaty podľa nápisu v roku 1734. Je upevnený šiestimi hladkými ušami  na novej železnej hlave. Po obvode čepca  je rozvilinový pás  a na nápisovej páske je nápis: SOLI DEO HONOR ET GLORIA, ANNO DOMINI 1734, čo v preklade znamená: Jedine Bohu, česť a sláva v roku 1734. Na tele plášťa zvona vystupuje do popredia  reliéf v strede s ukrižovaným Ježišom Kristom a s Pannou Máriou a Jánom Evanjelistom po stranách.  Telo plášťa je inak hladké a bez dekoru.

Zvony_Turany_1

Presne o 200 rokov neskôr sa turianski katolícki veriaci  rozhodli dať si odliať nový – menší zvon. Mali na to dôvod – jeho predchodca skončil na bojisku 1. svetovej vojny. Bol rekvirovaný ako vtedy tisícky iných našich zvonov.  O novom zvone z roku 1934  máme informácie tak, ako sme ich získali od katolíckeho farára Mariána Majdu z Turian. V septembri s povolením najdôstojnejšieho ordinariátu bol objednaný nový zvon od firmy Rudolf Perner, Suché Vrbné, z Českých Budějovíc. Samotný zvon stál 4 667 korún československých, váži 212 kilogramov a je zasvätený Panne Márii. Montáž zvona vykonal tunajší strojník, pán Ferko Žiak úplne nezištne a zadarmo…

Dá sa oprávnene domnievať, že v každej lokalite, v ktorej sa u nás nachádza zvon, je s ním spojený aj nejaký príbeh, udalosť, väzba a prepojenie osôb na zvon. Tak, ako je to aj popísané v cirkevnej kronike evanjelického zboru o histórii zadováženia ich zvonov. 

„Ako nám nová veža  bola postavená, hneď povstala žiadosť v nás zadovážiť si  nové zvony, lebo staré ani svojim hlasom, ani rozmerom do novej veže neprislúchali. Myšlienka naša stala sa skutkom, keď na tristoročnú pamiatku  hrdinnej smrti Gustava Adolfa  objednali sme dňa 6. novembra  v roku 1932 od firmy Rudolf  Manoušek tri nové zvony.  Pozdejšie náš horlivý presbyter Juraj Fúčela objednal nám štvrtý. Krajšie sme si pamiatku  Gustáva Adolfa, padnuvšieho za slobodu evanjelia Kristovho a zachránivšieho našu evanjelickú slobodu – ani nemohli zväčniť…Túžobne sme čakali nové zvony.  Táto naša túžba sa stala skutkom, keď dňa 26. januára v roku 1933 došli. Na druhý deň sme si ich na stanici slávnostne privítali, ovenčili a pri zvukoch našej náboženskej hymny „Hrad prepevný jest Pán Buh náš“ na patričné miesto doprevádzali.“

Na fotografiách v kostole mohli diváci vidieť dva zvony: najväčší – LUTHEROV zvon vážiaci 727 kilogramov  a ozdobený Lutherovým obrazom s nápisom: „HRAD PŘEPEVNÝ JEST PÁN BUH NÁŠ“ tran. č. 445 (počiatočné slová  z piesne č. 445 zo známeho Tranovského kancionála Cithara sanctorum).  Hore nad hlavným textom je napísané:  Ulil R. Manoušek v Brně 1932. Menší zvon GUSTAVA ADOLFA (švédskeho kráľa) váži 358 kilogramov, je ozdobený obrazom Gustáva Adolfa a nápisom: NEZOUFEJ STÁDEČKO MALÉ.

V programe sa predstavili domáce kolektívy – vystúpil Malý chrámový spevokol rímsko – katolíckej  farnosti v Turanoch, Nový  evanjelický spevokol Turany. Na organ hral evanjelický farár  Martin Vargovčák  a spievala  Andrea Maronová.

Zvony_Turany_2

Obe podujatia  sa mohli uskutočniť vďaka finančnej pomoci z grantu MK SR na rok 2014, o ktorý požiadalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine a tiež za láskavého prispenia obcí a sponzorov.

Pripravil:

Adam Kmeť

Metodik pre ZUČ: neprofesionálne výtvarníctvo
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
Divadelná 5
036 01 Martin

Mobil: 0917 494 708

Email: kmet.adamtks@gmail.com

Web: www.tks.sk

V “Skanzene” odštartuje 30. ročník Turčianskych folklórnych slávností

$
0
0

v nedeľu 22. júna 2014 Múzeum slovenskej dediny v Martine ožije sviatočnou folklórnou atmosférou, uskutoční sa jubilejný už XXX. ročník Turčianskych slávností folklóru (TSF).

Hlavný program – 22.6.2014 – Múzeum slovenskej dediny:

10.00 h – Otvorenie jarmoku tradičných remesiel

Slávnostné otvorenie jarmoku tradičných remesiel

Zabezpečuje: Turčianske kultúrne stredisko v Martine (A. Kmeť)

10.30 h – Sprievod

Sprievod účinkujúcich areálom Múzea slovenskej dediny

Autor programu: J. Linceni

11.00 h - Deti a detstvo

Účinkujú detské folklórne súbory, detské ľudové hudby a detskí sólisti inštrumentalisti z regiónu Turiec

Autorky programu: E. Dudková, A. Havlínová, B. Kočalková

 

12.30 h – Turčianskym chodníčkom

Účinkujú folklórne súbory z regiónu Turiec

Autorky programu: M. Barabášová, H. Zelinová

13.00 h – Turiec maľovaný

Vyhodnotenie literárno-výtvarnej súťaže

Zabezpečuje: Turčianske kultúrne stredisko v Martine (B. Kohút)

14.00 h - Z dedín, miest a dolín

Účinkujú ľudové hudby, ženské spevácke skupiny a folklórne súbory z Turca, Slovenskej Ľupče i Hluku (ČR)

Autor programu: M. Jánošík

Čaká na Vás nielen bohatý kultúrny program, v rámci ktorého vystúpi viac ako 25 folklórnych kolektívov, ale tiež sprievodný program TSF, ktorý je určený všetkým vekovým kategóriám od tých najmenších až po seniorov. Milovníci umenia si môžu pozrieť výstavu detských výtvarných prác „Turiec maľovaný“, ako aj práce členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, turčianskych rezbárov a sochárov, ktorí budú na mieste prezentovať svoju tvorbu. Pre ostatných je pripravená škola plieskania bičom, Jeden kováč koňa kuje – ukážky podkúvania koní, drevený kolotoč, či stánky určené milovníkom tradičného jedla.

Sprievodné podujatia XXX. ročníka Turčianskych slávností folklóru:

 8.6.2014 od 10.00 h do 16.00 h – Dnes tovariš, zajtra majster

Študenti stredných škôl, ktorí v úlohe „tovarišov“ ukazujú tradičné postupy a techniky ľudovej výroby. Súčasťou je aj detská tanečná škola a muzikantské dielne.

Autor programu: J. Ďurdíková

Miesto: Múzeum slovenskej dediny Martin – Jahodnícke háje

14.6.2014 od 17.30 h – Návraty k prameňom – Turčiansky jarmok ozbíjaný

Programové podujatie  XXX. Turčianskych slávností folklóru realizované v rámci Dní mesta Martin na Divadelnom námestí – živá pozvánka na programy slávností

Autor programu: Š. Mucha

Miesto: Divadelné námestie Martin

15.6.2014 od 16.00 h – O zlatú guľôčku

Finálny koncert víťazov regionálnej nepostupovej prehliadky detských sólistov spevákov organizovaný v rámci XXX. Turčianskych slávností folklóru

Autorky programu: M. Barabášová, J. Kráľová, A. Špirková

Miesto: CVČ Kamarát Martin

18.6.2014 od 17.00 h – Súznenie

Hudobno – poetický program organizovaný v rámci XXX. Turčianskych slávností folklóru

Autorka programu: D. Čerpáková

Miesto: Turčianska galéria Martin

20.6.2014 od 17.00 h – Mračkuvanie

Stretnutie a zaspomínanie si pamätníkov Turčianskych slávností folklóru pri ľudovej hudbe a piesni spojené s odovzdávaním pamätných listov významným osobnostiam folklórneho hnutia v regióne Turiec

Autori programu: M. Barabášová, V. J. Gruska, B. Kočalková, J. Linceni

Miesto: Veľká zasadačka Slovenského národného múzea Martin (vedľa Barmuseum)

Touto cestou Vás na Turčianske slávnosti folklóru srdečne pozývame a veríme, že podporíte naše podujatie svojou osobnou účasťou!

Bližšie informácie o podujatí Vám radi poskytneme emailom alebo telefonicky:

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
manažér pre ZUČ: folklór a detské divadlo
Email: palovcikova.zathurecka@gmail.com
Mobil: 0917 494 708

S úctou

Mgr. Nataša Petrová
poverená riaditeľka
Turčianske kultúrne stredisko v Martine
Divadelná 5 036 01 Martin

Telefón: +421 43 413 31 53
Email: riaditel.tks@gmail.com

programový plagat2014 _ A4 web

PRAMENE 2014 – krajská postupová súťaž a prehliadka tvorivých choreografií folklórnych kolektívov

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko  v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR zrealizovalo 7. júna 2014 v Dome odborov Strojár v Martine krajskú postupovú súťaž a prehliadku tvorivých choreografií folklórnych kolektívov PRAMENE 2014.

Krajská postupová súťaž a prehliadka tvorivých choreografií vytvára priestor pre prezentáciu aktívnej tvorby choreografov, ktorej cieľom je uchovávanie, rozvíjanie a šírenie ľudovej kultúry Slovenska. Súťažná prehliadka tvorivých choreografií je trojstupňová (regionálna, krajská a celoštátna). Víťazné kolektívy z krajského kola sa zúčastnia celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky tvorivých choreografií folklórnych kolektívov, ktorá sa bude konať 25. – 26. októbra 2014 v Liptovskom Mikuláši.

P1200453 P1200465 P1200467 P1200491 P1200494 P1200574

Z regionálnych kôl na krajskú prehliadku Pramene 2014 postúpili:

- v kategórii komorné choreografie do 6 interpretov – tanečníkov:

            FS Kalužiar z Martina

FS Drevár z Krásna nad Kysucou

FSk Vajčovci z Horného Vadičova

FSk Javorníček z Hvozdnice

- v kategórii choreografie veľkej formy nad 6 interpretov – tanečníkov:

FS Rovňan z Veľkého Rovného -

FS Váh z Liptovského Mikuláša

 

Úvod súťaže však patril mladému tanečnému páru z detského folklórneho súboru Turiec, L.  Mikovej a M. Macurovi, ktorí sa v tomto roku zúčastnili celoslovenského kola súťažnej prehliadky sólistov tanečníkov Šaffova ostroha 2014, kde sa s tancom „Na vŕšku“ umiestnili v bronzovom pásme. Do tanca im hrala Ľudová hudba Javorové husle.

Choreografie hodnotila odborná porota, ktorej predsedom bol Mgr.art. Stanislav Marišler, ArtD., absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor pedagogika ľudového tanca, ktorý od augusta 2010 pôsobí ako umelecký vedúci SĽUK-u.

Členkami  poroty boli:

Mgr.art. Lenka Šútorová-Konečná, ArtD., absolventka Vysokej školy muzických umení v Bratislave, umelecká vedúca FS Ekonóm, režisérka, folkloristka a choreografka;

Mgr. art. Darja Čerpáková, učiteľka v ZUŠ Martin a na Súkromnom hudobno-dramatickom konzervatóriu v Martine, hlasová pedagogička, skladateľka muzikálov, klasický muzikant s citom pre folkór;

Mária Hrebeňárová, učiteľka spevu na ZUŠ v Žiline, ktorá 3 roky spievala v SĽUK-u, momentálne spieva vo folklórnom súbore Rozsutec ako sólistka a pôsobí v ňom ako vedúca speváckej zložky;

PhDr. Alžbeta Gazdíková, kurátorka – etnologička, vedúca Oddelenia dokumentácie a ochrany zbierok v Slovenskom národnom múzeu – Etnografickom múzeu v Martine.

Po súťažnej prehliadke sa uskutočnil  rozborový seminár, na ktorom porota hodnotila jednotlivé súťažné choreografie v prítomnosti ich autorov. Posúdila umeleckú kvalitu choreografického spracovania tanečno–pohybového materiálu, primeranosť choreografického zámeru ku schopnostiam interpretov, mieru autentickosti a štylizácie, tanečný a hudobný prejav,  vhodnosť výberu a spracovania hudobného materiálu, vystihnutie regionálneho, príp. lokálneho charakteru, vhodnosť použitia krojových súčastí.

Za Žilinský samosprávny kraj na celoštátnu postupovú súťaž a prehliadku choreografií folklórnych kolektívov zo zlatého pásma postúpili:

- v kategórii komorné choreografie: folklórna skupina Javorníček s choreografiou „Na končinovej muzike“

- v kategórii choreografie veľkej formy: folklórny súbor Váh s choreografiou „Z tej šuňavskej krčmičky“

V striebornom pásme sa umiestnili:

- v kategórii komorné choreografie: folklórny súbor Drevár s choreografiou „Kysuckí zbojníci“

- v kategórii choreografie veľkej formy: folklórny súbor Rovňan s choreografiou „Goralský chodníčok“

V bronzovom pásme sa v kategórii komorné choreografie umiestnili folklórny súbor Kalužiar s choreografiou „V Oščadnici na tanci“ a folklórna skupina Vajčovci s choreografiou „Ve Vajčove pri muzike“ V kategórii choreografií veľkej formy bronzové pásmo udelené nebolo.

 

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
Manažér pre ZUČ: folklór a detské divadlo
www.tks.sk
palovcikova.zathurecka@gmail.com
043/4132394

TANEC SPÁJA – UMENIE ZBLIŽUJE

$
0
0

V dňoch 26. a 27. septembra 2014 sa na pôde Turčianskej knižnice v Martine odohralo naozaj jedinečné podujatie s názvom Tanec spája – umenie zbližuje . Organizátorom podujatia projektu je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Projekt finančne podporili: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Žilinský samosprávny kraj.

IMG_0403

Počas dvoch dní boli pre záujemcov pripravené tvorivé workshopy ako aj prednášky a premietatanie krátkych filmov, ktoré boli zamerané na problematiku dodržiavania ľudských práv, s dôrazom na prevenciu intolerancie a diskriminácie vo všetkých jej podobách.

Na energických tanečných workshopoch nechali kus zo seba a svojich vedomostí uznávané české a  slovenské tanečné kapacity, ktoré svojou charizmou, vysokou  profesionalitou a čarom osobnosti oslovili nielen tanečnú komunitu,  ale k tancu pritiahli aj laickú verejnosť. Tanečné lekcie boli zamerané nielen na pohyb. Účastníci sa dozvedeli mnoho cenných informácii z histórie tanca, ale aj o prejavoch potláčania ľudských práv a vplyvoch segregácie na vznik hudby. V tanečnej sále sa počas prvého víkendu prestriedali lektori: Wahe Akopjan , T-boy , BranuOne Bašista a J.K. Sanchez. O tom, že mládež tanec baví, svedčila bohatá účasť tanečníkov  nielen z Martina. Príjemnú atmosféru počas oboch dní dotváral spoza mixážneho pultu jeden z najlepších slovenských  DJ-ov , DJ SHIMO .

IMG_0182

Veľký úspech mal tvorivý výtvarný  workshop ,,LIVE PAINTING,, vedený lektorom Street Art Academy Martinom ,,THEDEAP,,  Hríbom, na ktorom sa nielen mládež,  ale aj širšia verejnosť, dozvedela viac  o vzniku street art a graffity. Účastníci si mohli vyskúšať rôzne pracovné techniky  so sprejom a vytvoriť si  svoj vlastný graffit na kartónovú stenu. Súčasťou workshopu bol výtvarný plenér zoskupenia umelcov  ,,LIVE PAINTING,, . Viac ako 10 maliarov  z celého Slovenska sa priamo na mieste podujatia, za pomoci farieb, štetcov, sprejov, ale hlavne nesmiernej zručnosti  a svojej bohatej fantázie popasovalo  s témou ľudských práv a slobôd. Ich jedinečné umelecké výtvory na plátnach budete mať možnosť vidieť na výstave v rámci záverečného programu, ktorý sa uskutoční 17. novembra 2014 v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine.

IMG_0375 IMG_0338 IMG_0110 IMG_0055

Druhý z troch tvorivých víkendov sa uskutoční

10. – 11. októbra 2014

v čase od 10:00 do 17:00 hod.

v priestoroch Turčianskej knižnice a pri letnej čitárni.

 

Všetkých srdečne pozývame !

 

 

Adam Kmeť, Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká (043/4132394)

PRÍBEH ZVONOV z Turčianskeho Jasena

$
0
0

V nedeľu 5. októbra 2014 podvečer sa naplnil evanjelický kostol v Turčianskom Jasene divákmi a návštevníkmi podujatia, ktorého organizátorom je TKS v Martine – pred zrakom a sluchom divákov sa začal odvíjať príbeh zvonov z ich kostola a zvonice v Dolnom Jasene…Na túto udalosť sa pripravovala obec už dlhší čas. Kostol má bohatú históriu, rovnako ako aj obec, z ktorej pochádzajú mnohé významné osobnosti. V prvom rade to bola rodina Jesenských, ktorá dala svetu učených ľudí, významného lekára, autora prvej pitvy človeka, rektora pražskej Karlovej univerzity Majstra Jána Jesenia Jesenského. Ďalším významným človekom pochádzajúcim z Jasena bol Pavol Jasenský, jeden z prekladateľov Kralickej biblie, znalec viacerých jazykov a blízky príbuzný Jeseniov. Nedá sa obísť ani významný martinský evanjelický učiteľ, ktorý za svoju vieru položil život na neapolských galejách v roku 1674. Bol to rodák z Dolného Jasena Michal Jesenský Pavlovič Magdé. A mohli by sme pokračovať ďalej…až do novodobej histórie. Ale vráťme sa späť k zvonom.

P1010527_

V Jasene i na iných miestach Slovenska sa cirkevníci pustili v roku 1782 do výstavby svojho evanjelického kostola. Stavali rýchlo. Za necelý rok bol postavený, a tak po Michale bol posvätený. Toto víťazstvo evanjelikov sa však nerodilo ľahko. Veď napríklad nový evanjelický kostol musel byť postavený bez veže a na konci dediny, aby neklal oči štátnej a teda aj katolíckej vrchnosti. Veža bola ku kostolu pristavená až v roku 1908. Aj preto, lebo drevená obecná zvonica zhorela v roku 1907 po zásahu blesku. Nachádzala sa pri katolíckom kostole. Aj v ďalšom vývoji boli problémy. Prišla vojna a v roku 1916 odobratie dvoch zvonov – väčšieho a menšieho /firma Seltenhofer/. Na nové zvony v roku 1926 bolo treba uskutočniť zbierky. Pomohli kresťania, farári a ich rodiny, no aj Slováci spoza mora. Krajania z Ameriky okrem týchto peňazí zabezpečili finančne aj prvý elektrický luster.

Od októbra 1926 má hornojasenský evanjelický cirkevný zbor tieto tri zvony: najväčší zvon s nápisom: Poďte, sklánějme se a padneme před ním, klekejme před Hospodinem, Stvořitelem naším. /Žalm 95,6 / Cirkev ev.a.v. Horno- Jasenská, liali bratia Fischer v Trnave v roku 1926. Podľa vecného významu napísaných veršov by sme tento zvon mohli pomenovať ako CHRÁMOVÝ ZVON alebo HOSPODINOV ZVON.

Stredne veľký zvon, na ktorom je napísané: Podte, nebo jíž pripraveno jest všecko. /LUKÁŠ 14,17/ Cirkev ev.a.v. Horňo- Jesenská 1908. Seltenhofer frigyes fiaí cs. És M.K. udvari harang óntók Sopronban. Podľa vecného významu napísaného verša by sme tento zvon mohli pomenovať ako VEČERA PÁNA.

Najmenší zvon má nápis: “Kdo vi, jak blizko mé skonaní.” /CITHARA SANCTORUM č. 928/ Cirkev ev.a.v. Horno- Jasenská, liali bratia Fisher v Trnave.1926. Zvon by sme mohli pomenovať: Umieračik – Smrtný zvon.

Vzácny je aj zvon komposesorátu z Dolného Jasena z roku 1899, odliala ho zvonolejárska dielňa Seltenhofer a synovia, Sopron. Na reliéfe je znázornený Kristus Pán na kríži, vpravo pri kríži je postava plačúcej Márie. V ornamente na krku zvona sú vyobrazené vedľa seba stojace písmená S, ktorých oblúčiky sa vzájomne prekrývajú. V dolnom ornamente sú vyobrazené poloblúkovité okná gotického štýlu, v hornej časti zašpicatené. Je na ňom nápis v maďarčine, voľne preložený ako: Zvon patriaci šľachtickému zemianskemu spoločnému spolku – komposesorátu v Malom Jasene v r.1899. Zvon je poháňaný elektromagnetickým pohonom pomocou lineárneho motora s veľkým obdĺžnikovým elektromagnetom. V roku 2006 ho namontovala špecializovaná firma Elmont – Albín Ivák z Liptovských Sliačov. V prípade prerušenia dodávky prúdu je však možné na zvone zvoniť aj ručne, pomocou lana, ktoré je zavesené na drevenej stene zvonovej vežičky.

Prítomní diváci sa v hudobno – dramatickom programe dozvedeli aj o tom, že v tejto obci a farnosti sa dodnes dodržiavajú zvyky zvonenia na zvonoch pri všetkých významných príležitostiach, ale stále sa dodržiava aj zasadací poriadok v kostole, kde od pradávna sú lavice rozdelené podľa obcí.

P1010478_ P1010472_

Podujatie organizačne i dramaturgicky pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a mohlo sa uskutočniť aj vďaka finančnému prispeniu obce a sponzorov.

Pripravil:

Adam Kmeť, TKS

Cesty turčianskych olejkárov – TRAKTY

$
0
0

V dňoch 7. a 8. októbra 2014 sa vo vybraných „olejkárskych“ obciach regiónu Turiec – Valča, Kláštor pod Znievom a Blatnica – uskutočnil cyklus tvorivých dielní spojených s prezentáciou na tému: TRAKTY – Cesty turčianskych olejkárov. Cieľom rovnomenného projektu, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR a Žilinský samosprávny kraj a pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, bolo pripomenúť a priblížiť žiakom základných škôl tému olejkárov – ako súčasť našej stále živej histórie.

P1010547_

Časť programu bola venovaná prezentácii, ktorá účastníkom ozrejmila, že turčianske olejkárstvo bolo založené jezuitmi v Kláštore pod Znievom, odtiaľ sa rozšírilo do okolitých obcí a následne do celého Turca. Pokračovalo sa zaujímavosťami o olejkárskych cestách, ktoré smerovali dokonca až na Sibír, ale aj o  tajnej reči olejkárov, ktorú používali s cieľom utajiť  prísady svojich mastí a olejov.

Lektorom cyklu tvorivých dielní bol Mgr. Igor Válek – publicista, literárny vedec a redaktor, ktorý vzbudil záujem všetkých zúčastnených. Tí reagovali na jeho otázky a využili aj možnosť naučiť sa pár slov v „olejkárčine“. A len tak pre zaujímavosť – viete, čo je to „trakta“? Prezradíme, že „trakta“ znamená: cesta.

Záver programu bol venovaný pripomenutiu súťaže, určenej pre žiakov základných škôl z vybraných obcí Turca, ktorí môžu zdokumentovať vo forme výtvarných a literárnych prác olejkárske domy, ďaleké cesty olejkárov, či príbeh olejkára pochádzajúceho z ich obce. Výsledky súťaže budú vyhlásené v rámci záverečného hudobno-dramatického programu, ktorý sa uskutoční 11. novembra 2014 o 10.00 h v Kultúrnom dome vo Valči.

Mgr. Monika Ondrušová

Turčianske kultúrne stredisko v Martine, Divadelná 5, 036 01 Martin

Chodníkmi za pamätníkmi SNP v Turci

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  vďaka podpore Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis pripravilo pre našich seniorov projekt Chodníkmi za pamätníkmi SNP v Turci, ktorého primárnym zámerom bola sebarealizácia seniorov, využitie ich skúseností, vedomostí a zručností nadobudnutých vo svojom živote.  Vyústením projektu bola slávnostná vernisáž fotografií, nafotených seniormi na ich potulkách, a tiež  krst publikácie s názvom Chodníkmi za pamätníkmi SNP v Turci. Vernisáž sa konala dňa 13. októbra  2014 o 13.00 h v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

DSC08505

Na prípravu projektu seniori realizovali viac ako tridsiatku turistických prechádzok a prešli vyše tristo kilometrov. Vďaka grantu seniori mali možnosť bližšie si priblížiť minulosť a dozvedieť sa viac o pamätníkoch v Martinskom okrese. Na svojich potulkách absolvovali viacero stretnutí so starostami obcí, tiež navštívili priameho účastníka SNP Mateja Krajňáka. Z pripraveného materiálu bude vytvorená powerpointová prezentácia,  slúžiaca ako podkladový materiál v rámci výučby regionálnej výchovy na základných školách v regióne.

DSCF8591

Radoslav Pančík
metodik pre fotografiu, film a vzdelávanie

Viewing all 48 articles
Browse latest View live