Quantcast
Channel: Turčianske kultúrne stredisko – Regionportal.sk – online magazín z Turca
Viewing all 48 articles
Browse latest View live

V Martine hľadali moderátorské talenty

$
0
0

Talentovaní mladí moderátori z Turca predviedli 21. októbra 2014  svoje schopnosti v regionálnom kole súťaže Sárova Bystrica 2014. Podujatie už tradične pripravuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.

Podľa vyjadrení samotných súťažiacich je pre nich účasť v tejto súťaži príležitosťou na zviditeľnenie sa, ako aj na získanie cenných skúseností. Tie účastníci nadobudli nielen vďaka porovnaniu s ostatnými súťažiacimi, ale aj vďaka hodnoteniu, ktoré si na záver vypočuli od odbornej poroty. Jej predsedníčkou bola Mgr. Eva Benčíková a členkami Mgr. Zuzana Kmeťová a Mgr. Nataša Petrová.

Regionálneho kola sa zúčastnilo 6 súťažiacich z Turca. Po vyžrebovaní poradia sa nádejní moderátori predviedli v štyroch disciplínach: interpretácia spravodajského textu, interpretácia reklamného textu, rozhovor so zaujímavým hosťom a moderovanie bloku vlastnej relácie. Porota zaradila do súťaže aj interpretáciu neznámeho textu. Hodnotený bol okrem iného celkový prejav, výslovnosť, presvedčivosť prejavu a schopnosť zaujať poslucháča/diváka, schopnosť zareagovať na nečakanú situáciu, neverbálny prejav, či úroveň dodržiavania pravidiel slovenského jazyka. Vzhľadom na to, že jednotlivé texty si pripravovali účastníci sami, porota mohla zohľadniť aj kreativitu pri ich tvorbe, výber tém, či schopnosť pripraviť si rozhovor alebo spravodajský blok.

Sárova Bystrica 2014
Sárova Bystrica 2014

Súťaž má dve kategórie – I. kategória: od 15 do 18 rokov a II. kategória: od 19 do 25 rokov, pričom II. kategória nebola zastúpená. Víťazkou I. kategórie sa stala Michaela Hriňová, študentka Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha v Martine a druhé miesto v tejto kategórii obsadila Lucia Zvedelová z Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine. Zároveň porota navrhla, aby tieto dve moderátorky reprezentovali turčiansky región na krajskej súťaži, ktorá sa uskutoční 5. novembra 2014 na žilinskej radnici. Postupové miesto len o vlások uniklo  Jakubovi Dzimkovi z Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha v Martine, ktorý skončil na treťom mieste.

III.disciplína vedenie rozhovoru so zaujímavým človekom súťažiaci Dávid Bače
III.disciplína vedenie rozhovoru so zaujímavým človekom súťažiaci Dávid Bače

Súťaže sa zúčastnil aj len 14-ročný súťažiaci Dávid Bače z Gymnázia J. Lettricha v Martine, ktorému porota odporučila postup na krajské kolo, napriek skutočnosti, že vek 15 rokov, ktorý je podmienkou účasti v súťaži, dosiahne až začiatkom budúceho roka. Porota pri tomto rozhodnutí zohľadnila mimoriadny talent súťažiaceho.

Interpretácia neznámeho textu Lucia Zvedelová
Interpretácia neznámeho textu Lucia Zvedelová

Turčianske kultúrne stredisko v Martine ďakuje všetkým súťažiacim za prípravu a účasť v súťaži, blahoželá víťazom a želá im veľa úspechov na krajskom kole v Žiline.

Mgr. Monika Ondrušová
zodpovedný pracovník TKS pre médiá


“Rodáci a osobnosti – ich srdce bilo pre národ” –Štúrovci v Turci

$
0
0

Odkaz štúrovskej generácie sme si pripomenuli prostredníctvom trojdielneho cyklu tvorivých dielní:

Prvá tvorivá dielňa „Náuka reči slovenskej“ sa uskutočnila na Gymnáziu J. Lettricha v Martine a pripomenula  myšlienku Ľudovíta Štúra o podpore nášho vlastného jazyka, o  šírení a rozvíjaní slovenčiny.

Druhá tvorivá dielňa „V šľapajach histórie“ bola určená členom Vzdelávacieho klubu tretieho veku a mapovala a dokumentovala osobnosti, pamätné miesta a pamätníky štúrovskej generácie v regióne Turiec.

 V pripomínaní odkazu štúrovskej generácie v oblasti významných osobností z regiónu Turiec sme pokračovali v nedeľu 9. novembra 2014 v Kultúrnom dome vo Valči, kde sa uskutočnila tretia tvorivá dielňa s názvom „Rodáci a osobnosti – ich srdce bilo pre národ“. Verejnosti pripomenula rodákov, ktorí sa zaslúžili o šírenie národného povedomia, či dobrého mena rodnej obce Valča vo svete. Boli to napr. Jozef Požeský – lekár činný v akademickom spolku Národ vo Viedni, Ján Čvikota – lekár, vlastenec a zakladateľ Matice slovenskej v Prievidzi, Ján Orságh – hudobný skladateľ, ktorý viedol prvý slovenský program na clevelandskej rozhlasovej stanici, či Stanislav Zachar, ktorému bola v roku 1919 zadaná výstavba novej budovy Matice slovenskej. V rámci podujatia sa uskutočnila prednáška spojená s diskusiou, ktorú viedol lektor Mgr. Igor Válek – literárny vedec, redaktor a publicista. Program obohatili aj vystúpenia spevokolu Valčan a miestnych talentovaných detí a mládeže.

Zámerom projektu „Štúrovci v Turci“ bolo pripomenúť odkaz štúrovskej generácie dnešnej mládeži. Štúrovci postupnými zmenami chceli zlepšovať sociálne postavenie a kultúrne pomery, posilňovať v Slovákoch pocit ľudskej dôstojnosti a sebavedomie neprivilegovaných vrstiev, vzbudzovať ich záujem o veci verejné. Spomienky na nich a na našich „valčianskych“ spoluobčanov, v ktorých boli hlboko zakorenené národné korene, by mali slúžiť ako vzor pre mladých ľudí, pestovať v nich hrdosť na to, že v našom blízkom okolí  žili ľudia, na ktorých môžeme byť právom hrdí.

IMGP9669 IMGP9655 IMGP9662 IMGP9688 IMGP9697 IMGP9715

Mgr. Monika Ondrušová

PRÍBEH ZVONOV Z MARTINA

$
0
0

Každý zvon má svoje srdce. No i svoju krásnu históriu, svoju dušu. Raz veselo vyzváňa, raduje sa, inokedy zase veľmi smúti. Aj martinské rímskokatolícke zvony sv. Martina „prežili“ v našich dejinách radosť i smútok. Do roku 1754 boli umiestňované iba do veže kostola. V uvedenom roku si katolíci v Martine postavili zvonicu. Tá sa od tých čias stala ich trvalým príbytkom.

Zvony sa rozozvučali aj v piatok, 7. novembra 2014 o štvrtej hodine popoludní, aby ohlásili začiatok programu „Príbeh zvonov z Martina“, ktorý sa v rímskokatolíckom kostole Sv. Martina uskutočnil v rámci Svätomartinských hodov. Kostol, do posledného miesta zaplnený návštevníkmi, stíchol pri prvých tónoch organovej hudby a  veršoch. Podujatiu predchádzal chýr o tom, že program je vhodný pre širokú verejnosť, svojím obsahom je nielen náučný, ale zanechá v účastníkovi aj príjemný estetický a kultúrny zážitok. Bolo to už trináste uvedenie Príbehu zvonov – tentokrát zamerané na históriu katolíckych zvonov z nášho mesta.

P1010983

Radosť prinášal hlahol martinských zvonov aj pri historických udalostiach celoslovenského významu. Ako prvý prejav radosti (so slávnostnou účasťou zvonov) boli oslavy zrušenia poddanstva a privítanie občianskej slobody. Stalo sa tak 9. apríla 1848, kedy sa ľudia zhromaždili v katolíckom aj evanjelickom kostole a slávili Te Deum laudamus (Teba Bože chválime). Možno už tu sa rodili myšlienky o uznaní Martina ako národného a kultúrneho centra Slovákov.

Po ťažkých skúškach v boji za občiansku a národnú slobodu martinčania bez rozdielu vierovyznania i stavu pochopili, že nezáleží na rozdielnej príslušnosti k cirkvi, keď ide o politiku. V meste nebolo náboženského hnevu (píšu tak pamätníci). Na katolícke akcie boli pozývaní evanjelici i židovskí občania a naopak. Na peňažných zbierkach sa podieľali všetci. Neboli rozdiely medzi kňazmi a ľuďmi. Všetci sa navzájom ctili. V starom Martine ste nemuseli rozdeľovať národ na katolíkov a evanjelikov. Také veci sa v starom Martine proste nediali.

Vo zvonici, ktorá sa nachádza hneď vedľa kostola, je dobre ukrytých päť zvonov. Sú rôznej veľkosti a váhy. Zvonica začala svoju úlohu plniť v roku 1754, kedy bola aj postavená. Dnes na nás pôsobí mohutným dojmom. Vyzerá, že od čias svojho vzniku bola murovaná. Nedá sa to však s určitosťou tvrdiť. Skôr zastávame názor,  že bola murovaná i drevená, teda kombinovaná. Ťažko posúdiť, ktoré zvony sa v minulosti nachádzali vo zvonici a ktoré vo veži kostola. Veď na martinskej veži boli odstránené štyri menšie vežičky až v roku 1901.  A tak lokalizovať konkrétny požiar, resp. rozliatie zvonov či v kostolnej veži, či vo zvonici od spomínaného roku 1754 sa len ťažko dá. A požiarov od tohto obdobia až podnes bolo neskutočne veľa. Nedivme sa. Veď Martin bol ešte v 19. storočí drevený. S istotou ale potvrdzujeme existenciu súčasných až piatich zvonov vo zvonici. Boli tam inštalované v rokoch 1926 – 1927. Spôsob uchytenia zvonov je už modernejší a prislúcha 20. storočiu , o čom svedčia kovové koľajnice – šíny.

P1010988

Možno sa ešte dlho nedozvieš, a možno nedozvieš sa vôbec, kde majú domov zvony, kde má spiež po predkoch vlasť a či v nej má aj domec….

 V programe účinkovali František Záborský, recitátori Eva Potučková, Eva Benčíková, Katarína Žiačiková, Miška Hriňová, Jakub Dzimko, Marta Gáborová  hrala na organ a Dominika Machutová spievala, Dominika Majdová  robila hudobný doprovod a aj spievala  a program obohatilo spevácke duo Jožka Šugárová a Soňa Jamečná. Na programe spolupracovali: Adam Kmeť, Monika Ondrušová, Vojtech Jiřiček, Michal Gazdík a Viera Majdulíková. Výskum a odborné podklady do programu pripravil Július Jarkovský. Program režijne i dramaturgicky pripravila Zuzana Kmeťová. Podujatie organizačne pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine a mohlo sa uskutočniť aj vďaka finančnému prispeniu Mesta Martin a sponzorov.

P1020007

Pripravili:

Adam Kmeť a Monika Ondrušová, TKS

Cesty turčianskych olejkárov TRAKTY

$
0
0

V októbri 2014 sa vo vybraných „olejkárskych“ obciach regiónu Turiec uskutočnil cyklus tvorivých dielní spojený s prezentáciou na tému: TRAKTY – Cesty turčianskych olejkárov. Cieľom rovnomenného projektu, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry SR a Žilinský samosprávny kraj a pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, bolo pripomenúť a priblížiť žiakom základných škôl bohatú históriu olejkárstva v našom regióne.

Súčasťou tvorivých dielní bola aj súťaž, určená žiakom základných škôl z Valče, Kláštora pod Znievom a Blatnice, ktorých úlohou bolo zdokumentovať vo forme výtvarných a literárnych diel olejkárske domy, ďaleké cesty olejkárov, či príbeh olejkára pochádzajúceho z rodnej obce. Z  prác prihásených do súťaže vznikla výstava, ktorá bola širokej verejnosti sprístupnená v priestoroch Kultúrneho domu vo Valči.

V utorok 11. novembra 2014 sa v kultúrnom dome vo Valči stretli žiaci a ich učitelia na záverečnom workshope, ktorý vyvrcholil záverečným hudobno-dramatickým programom. V úvode bola pre účastníkov pripravená náučná prezentácia o olejkároch v podaní Mgr. Igora Váleka – publicistu, literárneho vedca a redaktora. Úspech mal aj kvíz, do ktorého sa zapojili všetky deti a správnymi odpoveďami ukázali svoje  vedomosti, za ktoré  získali sladkú odmenu.

Nasledovalo vyhodnotenie výtvarno-literárnej súťaže. Do súťaže sa so svojimi dielami zapojilo takmer sto detí.

Porota, v zložení: Mgr. Igor Válek, Mgr. Radoslav Pančík a Mgr. Monika Ondrušová, udelila ceny nasledovne:

Kategória -  LITERATÚRA:

 

  1. MIESTO – JULIANA MÁLIKOVÁ (3.R. – ZŠ BLATNICA)
  2. MIESTO – EMA MALINOVÁ (3.R. – ZŠ BLATNICA)
  3. MIESTO – KRISTIÁN KUZICA (4.R. – ZŠ VALČA)

Kategória – VÝTVARNÉ UMENIE:

 

  1. MIESTO – DOROTA KOŠOVÁ (3.R. – ZŠ BLATNICA)
  2. MIESTO – PETER FROĽA (3.R. – ZŠ BLATNICA)
  3. MIESTO – JÁN SAKSA (1.R. – ZŠ BLATNICA)
  4. MIESTO – LUCIA ČERVEŇOVÁ (3.R. – ZŠ BLATNICA)
  5. MIESTO – JURAJ ČERBÁK (4.R. – ZŠ KLÁŠTOR POD ZNIEVOM)
  6. MIESTO – PETRA KVASNICOVÁ (3.R. – ZŠ VALČA)

Čestné uznanie: Dominika Martvoňová (2.R. – ZŠ Valča)

Čestné uznanie: Kolektívna práca žiakov zo ZŠ Valča (2.R.) – Lukas Buček, Natálka Doffková, Karin Danišová, Lukáš Frnda, Lukáš Laco, Dominika Martvoňová, Ľubko Pavlík, Žofka Piňáková, Maťko Siráň, Veronika Titurusová a Tomáš Valko

Čestné uznanie: Kolektívna práca žiakov zo ZŠ Blatnica (3.R.) – Peter Froľa, Daniel Šupolík, Dorota Košová, Ema Malinová

Po odovzdaní cien a gratulácii víťazom bola časť programu venovaná domácemu spevokolu Valčan v mužskom zložení, pokračovalo sa vystúpením detského a mládežníckeho folklórneho súboru Kalužiar, ktorý si vyslúžil potlesk za svoje vystúpenie o šafraníkoch. Nenechali sa zahanbiť ani školáci z Blatnice, ktorí všetkých pozvali na olejkársku svadbu, či žiaci z Valče, ktorí program obohatili svojou tvorbou. Záver programu patril pánovi Jaromírovi Meriačovi z Valče, ktorý prítomným porozprával príhody svojho starého otca – olejkára.

Zámer projektu, vzbudiť záujem žiakov základných škôl a verejnosti o zaujímavé možnosti spoznávania tradícií vlastného regiónu a tvorivé trávenie voľného času, bol naplnený a všetci účastníci sa už teraz tešia na ďalšie podobné aktivity.

 

P1020050 P1020063 P1020070 P1020074 P1020089 P1020104 P1020105

 

Mgr. Monika Ondrušová

zodpovedný pracovník TKS pre médiá

Dielňa tvorivého divadla

$
0
0

Dielňa tvorivého divadla (ďalej len DTD) je cyklický workshop, ktorého priebeh bol rozdelený podľa jednotlivých umeleckých disciplín participujúcich na vzniku divadelných predstavení. Do projektu sa zapojili deti zo základných škôl v Martine, členovia Detského  divadelného súboru Kamarát z Martina a študenti zo Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine. Účastníci tohtoročného projektu boli rozdelení do troch skupín, pozostávajúcich z osem až osemnásť členov. V prvej fáze každá skupina napísala dramatický príbeh podľa vlastných predstáv za pomoci lektorky Mgr. Evy Benčíkovej tak, aby boli príbehy zrozumiteľné, hrateľné a primerané veku účinkujúcich. Pod dohľadom Branislava Benčíka si každá skupina k svojej divadelnej hre vytvorila kostýmy, masky a kulisy.  V ďalšej fáze projektu došlo k naskúšaniu jednotlivých hereckých úloh, kde boli po hereckej, hlasovej i pohybovej stránke všetci účastníci odborne vedení Mgr. art. Naďou Uherovou.

P1020300 P1020282 P1020420 P1020302 P1020342 P1020372 P1020390 P1020330

Cieľom projektu DTD bolo kvalitné a efektívne využívanie voľného času detí a mládeže s dôrazom na predchádzanie a eliminovanie sociálno-patologických javov, podporovanie a rozvíjanie ich kreativity, komunikácie, vnímania a myslenia.

Zámerom projektu bolo vzbudiť záujem detí a mládeže o tvorbu vlastnej divadelnej hry a rozšíriť ich obzory nielen o literatúru, ale aj o divadlo. Aktivity projektu boli založené na princípe tvorivosti s cieľom motivovať deti a mládež k vlastnej divadelnej tvorbe a podporiť ich vo vlastných umeleckých a kultúrnych aktivitách.

V priebehu roka 2014 účastníci projektu pripravili tri autorské divadelné inscenácie:

  • Snehulienka a 8 trpaslíkov
  • Pipi
  • Malý veľký princ

Na vzniku týchto detských autorských inscenácií ako odborní poradcovia participovali aj pracovníci Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine Adam Kmeť a Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká.

Realizáciou projektu sme podporili aktívne a zmysluplné trávenie voľného času detí z rôznych častí regiónu Turiec a poskytli im  priestor pre vzájomnú inšpiráciu a výmenu skúseností.

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
Manažér pre ZUČ: folklór a detské divadlo

Turčianska kultúra v nových priestoroch

$
0
0

Kultúra nielen v Martine, ale aj v celom Turci sa koncom februára dočkala ďalšieho pozitívneho impulzu. V piatok 27. 2. počas slávnostného popoludnia  symbolicky otvorilo dvere nových – zrekonštruovaných priestorov  Turčianske kultúrne stredisko (TKS) v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  (ŽSK). Predseda ŽSK Juraj Blanár spolu s riaditeľkou TKS Natašou Petrovou a viceprimátorom mesta Martin Imrichom Žigom prestrihnutím pásky slávnostne otvorili zrekonštruované priestory pôvodných administratívnych priestorov Turčianskej knižnice v Martine, ktoré zmenili „domicil“. Za fasádou novotou svietiaceho, takmer 100-ročného, domčeka na Divadelnej ulici 656/3 tak od spomínaného dňa oficiálne vznikol priestor na realizáciu tvorivých činov aj hodnotných kultúrnych a vzdelávacích podujatí. Treba pripomenúť, že Turčianske kultúrne stredisko v Martine aktívne podporuje rozvoj miestnej kultúry, záujmovo-umeleckej činnosti, stará sa o zachovávanie tradícií a organizuje kultúrne aj vzdelávacie aktivity. Turčanom, ale aj návštevníkom regiónu stredisko ponúka naozaj široké spektrum činností, pod jeho prajnými krídlami našli svoje pôsobisko záujemcovia o umelecké slovo, film aj fotografiu, výtvarníctvo aj rezbárstvo, divadlo, folklór, hudbu, rôzne tanečné štýly a ďalšie činnosti. Budova prešla komplexnou modernizáciou a rekonštrukciou interiéru a exteriéru, čím došlo k jej zatepleniu, výmene okien a dverí, obnove schodov, terasy, vybudovaniu nových  hygienických zariadení, úprave elektroinštalačných rozvodov a ďalším stavebným úpravám. Stavba bola realizovaná zo zdrojov Žilinskej župy v celkovej výške 121 346,80 €. Predseda ŽSK Juraj Blanár počas otvorenia odovzdal riaditeľke TKS  symbolický šek v hodnote 1 000 € a vyjadril presvedčenie, že tieto finančné prostriedky pomôžu pri  drobných úpravách potrebných na „dovybavenie“  nových priestorov  strediska.

P1020717 P1020738

„Prvou aktivitou, ktorú sme pre verejnosť v nových priestoroch pripravili, je tematická výstava diel členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov pod názvom Krajina Turca. Štúdio pôsobí pri TKS už od roku 1980 a za tie roky majú naši výtvarníci, rezbári a sochári za sebou už veľa úspešných výstav, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom nielen laickej ale aj odbornej verejnosti. Verím, že táto výstava a diela na nej sprístupnené  prinesú kúsok radosti a harmónie do nášho uponáhľaného života“, uviedla vo svojom príhovore riaditeľka TKS Nataša Petrová. Zároveň dodala, že rekonštrukcia budovy vytvorila nielen dôstojné priestory na rozvíjanie činnosti strediska, ale  okrášlila aj martinskú pešiu zónu a vyslovila želanie,  aby sa vo vynovených priestoroch  pri návštevách ďalších kultúrnych a vzdelávacích podujatí všetci cítili príjemne.

 

P1020718 P1020723 P1020635_

Igor Válek

Vajanského Martin pozná svojich víťazov

$
0
0

Vajanského Martin má každý rok širokú základňu súťažiacich, ktorí sa delia podľa veku a podľa  umeleckého textu na poéziu a prózu. Do súťaže sa zapájajú žiaci základných škôl (I., II. a III. kategória), stredných škôl (IV. kategória) a dospelí od 20 rokov (V. kategória) z okresov Martin a Turčianske Teplice. Miestom merania síl súťažiacich bola Turčianska knižnica v Martine a v posledný súťažný deň priestory Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach. V tomto roku o postupe víťazov na krajské kolo zo 137 súťažiacich  rozhodovalo 30 porotcov z radov učiteľov základných a stredných škôl, ale aj recitátorov či spisovateľov. Závery ich rozhodnutí posunuli 19 recitátorov na krajské kolo, ktoré sa uskutoční 27. a 28. apríla v Slovenskom národnom literárnom múzeu v Martine. V rámci krajského kola Vajanského Martin sa 29. apríla  uskutoční v Národnom dome Slovenského komorného divadla v Martine prehliadka divadiel poézie a detských recitačných kolektívov.

Regionálne kolo súťaže bolo zrealizované s finančným prispením mesta Martin a mesta Turčianske Teplice.

Výsledky regionálneho kola Vajanského Martin 2015:

Okres Martin:

I.kategória poézia – počet súťažiacich: 21, porota: Mgr. Ivona Guráňová, Mgr. Gabriela Hamranová, Mgr. Igor Válek

miesto – Petra Najšelová (ZŠ s MŠ Ul. Priehradná MT)
miesto – Daniel Šupolík (ZŠ Blatnica)
miesto – Terézia Staňová (ZŠ SNP Sučany)
I.kategória próza – počet súťažiacich: 16, porota: Mgr. Eva Benčíková, Mgr. Zuzana Bukovenová, Adam Kmeť

miesto – John William O´Brien (ZŠ Ul. P. Mudroňa MT)
miesto – Karol Bujňák (ZŠ Benice)
miesto – Lucia Pavlová (ZŠ Turany)
Čestné uznanie – René Mažári (Súkromná ZŠ BellAmos MT)

 

II.kategória poézia – počet súťažiacich: 17, porota: Ing. Ján Cíger, Mgr. Božena Bíziková, Mgr. Mária Líšková

miesto – Stela Szabóová (ZŠ Benice)
miesto – Alena Kubalová (Gymnázium J. Lettricha MT) s odporúčaním postupu na krajské kolo
miesto – Rebeka Dorková (Súkromná ZŠ BellAmos MT)
miesto – Erik Stach (ZŠ s MŠ M.R.Štefánika Vrútky)
II.kategória próza – počet súťažiacich: 20, porota: Mgr. Monika Lovásová, Mgr. Dana Grenová, Mgr. Mária Bročková

miesto – Liliana Kováčová (Súkromná ZŠ BellAmos MT)
miesto – Dorota Lučanová (ZŠ s MŠ Ul. Gorkého MT)
miesto – Rebeka Machovčáková (Gymnázium J. Lettricha MT)
III.kategória poézia – počet súťažiacich: 7, porota: PhDr. Peter Mišák, Mgr. Danka Kubičková, Iveta Salíniová

miesto – Kristián Demčík (Gymnázium J. Lettricha MT)
miesto – Soňa Kmeťová (ZŠ Ul. Jahodnícka MT)
miesto – Sarah Kristína Novotná (ESŠ Martin)
III.kategória próza – počet súťažiacich: 16, porota: Mgr. Andrea Najšlová, Mgr. Vlasta Kunovská, Mgr. Janka Muchová

miesto – Dávid Bače (Gymnázium J. Lettricha MT)
miesto – Alžbeta Horecká (ZŠ H. Zelinovej Vrútky) s odporúčaním postupu na krajské kolo
miesto – Barbora Socháňová (Gymnázium J. Lettricha MT)
miesto – Nina Krížová (ZŠ s MŠ Ul. Gorkého MT)

Okres Martin a Turčianske Teplice:

IV.kategória poézia a V.kategória poézia – spoločná porota: Mgr.art. Anna Čičmancová, Mgr. Zuzana Vaváková, Mgr. Lucia Truchlá

IV.kategória poézia – počet súťažiacich: 7

miesto: Jakub Janotík (Súkromná spojená škola MT)
miesto: Anna Kvašňovská (Súkromná spojená škola MT)
miesto: Terézia Lazarová (Gymnázium VPT Martin)
V.kategória poézia – počet súťažiacich: 2

miesto: Želmíra Mišutová
miesto: Viliam Kúdelka s odporúčaním postupu na krajské kolo
IV.kategória próza a V.kategória próza – spoločná porota: PhDr. Milan Gonda, Ing. Ján Brezina, PaedDr. Monika Juríková

IV.kategória próza – počet súťažiacich: 8

miesto: Klára Deketová (BGMH Sučany)
miesto: Tatiana Galambošová (Súkromná spojená škola Martin) s odporúčaním postupu na krajské kolo
miesto: Martin Zachar (Súkromná spojená škola Martin)
Čestné uznanie – Michaela Hriňová (Gymnázium VPT Martin)

V.kategória próza – počet súťažiacich: neobsadené

 

Okres Turčianske Teplice:

I.kategória poézia, II.kategória poézia a III.kategória poézia – spoločná porota: Mgr. Milan Michalík, PaedDr. Slávka Sudorová, Mgr. Gabriela Očkajová

I.kategória poézia – počet súťažiacich: 5

miesto: Janka Kovalčíková (ZŠ s MŠ Školská TR)
miesto: Kristína Krchová (ZŠ Horné Rakovce)
miesto: Andrea Kevická (ZŠ s MŠ Dubové)
miesto: Tereza Domková (ZŠ s MŠ Žarnovická TR)
II.kategória poézia – počet súťažiacich: 4

miesto: Emma Siekelová (ZŠ Horné Rakovce)
miesto: Margaréta Beláňová (Spojená škola – GMG TR)
miesto: Nikola Bieliková (ZŠ s MŠ Žarnovická TR)
III.kategória poézia – počet súťažiacich: 1

miesto: Barbora Musilová (Spojená škola – GMG TR)
I.kategória próza, II.kategória próza a III.kategória próza – spoločná porota: Anna Dubovcová, Mgr. Ondrej Nagaj, Mgr.art. Miroslav Bartoš

I.kategória próza – počet súťažiacich: 3

miesto: Samuel Kružlic (ZŠ s MŠ Školská TR)
miesto: Emma Leváková (ZŠ Horné Rakovce)
miesto: Miroslav Poliak (ZŠ s MŠ Žarnovická TR)
II.kategória próza – počet súťažiacich: 6

miesto: Dominik Cingel (ZŠ v Sklenom)
miesto: Nina Michalíková (ZŠ s MŠ Školská TR)
miesto: Róbert Porubský (ZŠ Horné Rakovce)
III.kategória próza – počet súťažiacich: 4

miesto: Aurel Kubacka (Spojená škola – GMG TR)
miesto: Zuzana Michalková (Spojená škola – GMG TR)
miesto: Zdenka Bejdáková (ZŠ Slovenské Pravno)

P1030009_ P1030001_ P1020999_ P1020952_ P1020944_ P1020942_ P1020912_ P1020907_ P1020893_ P1020837_ P1020884_ P1020836_ P1020828_

Monika Ondrušová
manažér ZUČ pre umelecké slovo a hudbu
Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Výstavné spektrum 2015 predstavilo vyše stovku diel

$
0
0

Regionálnu súťaž pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou.

V aktuálnom 52. ročníku sa súťaže zúčastnilo 31 autorov s vyše stovkou prác. Porota v zložení: Ivan Bíly, Renáta Ižipová a Monika Váleková vybrala šestnásť prác, ktoré budú reprezentovať náš región na krajskom kole.

V kategóriách B (25 až 60 rokov) a C (nad 60 rokov), do ktorých sa prihlásilo najviac autorov, prevažovali námety z prírody s ľudskou postavou aj bez nej. Prítomné boli motívy krajiny neporušenej zásahom človeka, ale aj civilizovanej – spomeňme vedutu Banskej Bystrice. Okrem toho si autori vyberali historické budovy kostolov, ale aj obrázky usilujúce sa zachytiť zanikajúcu tradičnú vidiecku architektúru. Nechýbali námety zo súčasnej dediny a z mestských sídlisk. Okrem slovenskej, často turčianskej krajiny sa medzi dielami objavili dovolenkové uličky prímorských letovísk. Uvidíte aj portréty, zátišia i kytice. Diela sa vyznačovali širokou škálou výrazov – od lyrických a abstraktných až po realistické. Niektoré diela poukazovali na vzdialené inšpirácie impresionizmom, pop-artom, secesiou, expresionizmom, vždy pretkané originálnou filozofiou autorov. V kategórii D (insitná tvorba) bola zastúpená maliarska tvorba námetmi tradičnej dedinskej architektúry a drôtená figurálna plastika zhotovená tradičnými drotárskymi postupmi a výpletmi. Všetky prihlásené diela mali jedného spoločného menovateľa a tou bola úprimná radosť z tvorby a veľká chuť preniesť na plátno či na papier to, čo lahodí oku a dá príležitosť autorovi popasovať sa s motívom. A predovšetkým poteší nielen autora, ale i divákov jeho diela.”

P1030913

Porotkyňa Monika Váleková práce hodnotila takto:

“Diela prihlásené do Výtvarného spektra 2015 sa vyznačovali pestrosťou námetov, autorských rukopisov i originálnych filozofií, o čom svedčí výstava, ktorú otvárame. Vo výraznej prevahe diela dvojrozmerné, výnimku tvorili len drôtená plastika a reliéfna drevorezba. Umelcom sa z výtvarných techník najviac prihovárala olejomaľba vyznačujúca sa rozmanitosťou rukopisov a zmyslom pre narábanie s farbou (spomenieme aspoň splývavý rukopis, pastóznu maľbu, široké hladké plôšky vytvorené špachtľou). Klasické grafické techniky, ktoré sú pomerne časovo náročné a vyžadujú si schopnosť zrkadlového videnia motívu, absentovali. No bola zastúpená ich takpovediac moderná pokračovateľka – počítačová grafika. Medzi kresbami prevažovali diela vytvorené pastelom, ktorý je na jednej strane materiálom technicky náročným, na druhej strane dáva umelcovi možnosť dosiahnuť výnimočnú mäkkosť zobrazeného motívu. Niekoľko autoriek tvorilo koláže prevažne z fotografií kombinovaných s maľbou a papierom rôznych štruktúr. V kategórii A určenej pre umelcov od 15 do 25 rokov prevažoval experiment s tvarom a kompozíciou. Najmladší autori dali prednosť abstraktným motívom a štylizácii smerom k minimalistickému výrazu.

P1030930

Súčasťou a pridanou hodnotou súťaže bol  rozborový seminár, ktorý veríme, že pomôže neprofesionálnym výtvarníkom z Turca rozvíjať umeleckú kreativitu, nadanie a aj technické schopnosti v ich ďalšej výtvarnej tvorbe.

Všetkým zúčastneným autorom ďakujeme za účasť na tohtoročnom ročníku a víťazom srdečne blahoželáme. Do budúceho roka prajeme veľa inšpirácie.

Mgr. Radoslav Pančík

metodik pre fotografiu, film a vzdelávanie
Turčianske kultúrne stredisko v Martine


Maliarsky pozdrav zo Srbskej Padiny

$
0
0

Každodenný život na dedine, nostalgické spomienky na detstvo, bohato zarodená vinica, veselé a pestré farby slnečnice, to všetko charakterizuje obrazy insitnej maliarky Anny Kotvášovej žijúcej v slovenskej dedine Padina v Srbsku. Spomienky na rodisko a ich časové ukotvenie v nedávnej minulosti sú jedným z hlavných prameňov maliarkinej inšpirácie pretavenej do konkrétnych diel. Práve zobrazovaná vidiecka tematika a pohľady na tradičný spôsob života slovenských predkov Kotvášovú radia do stále živého prúdu maliarov kovačicko-padinského fenoménu insitnej tvorby. Samozrejme je však aj originálnou maliarkou a jej autorský rukopis má nenapodobiteľné znaky. Maliarka spočiatku svoje vnútorné impresie prenášala na drevo a na porcelán, od roku 1995 však prešla k plátnu.

kovatskova1

Prvýkrát vystavovala v rodisku, neskôr mala samostatné výstavy v Belehrade, Novom Sade, Báčskom Petrovci, Pančeve, ale aj na viacerých miestach Slovenska. Jej diela plné harmónie a oslavy dedinského života videli obyvatelia Bratislavy, Považskej Bystrice, Piešťan, Zvolena, Detvy i Rožňavy. Kotvášová je od roku 1999  členkou Múzea insitného umenia v Jagodine a pravidelne účinkuje aj na výtvarných „kolóniách“ nielen v Srbsku, ale aj na Slovensku vo Vysokých Tatrách, v Podjavorníku, v Lome nad Rimavicou, v Brunovciach a inde. Za svoju doterajšiu tvorbu bola viackrát ocenená, v roku 2002 v Belehrade cenou za najkrajšiu miniatúru, 3.miesto získala na bienále v Bukurešti, 1. miesto za najkrajší obraz na krajskom kole výstavy Výtvarné spektrum 2011 v Bratislave.

Výstava obrazov maliarky Anny Kotvášovej Pozdrav z Padiny je pre milovníkov výtvarného umenia otvorená do 25. mája 2015, počas pracovných dní (pondelok: od 8.00 do 13.00 h, utorok až piatok: od 9.00 do 15.00 h.). Všetkých srdečne pozývame!

Mgr. Igor Válek
manažér ZUČ
Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Nositelia tradícií – Bystrička 2015

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 25. apríla 2015  regionálnu postupovú súťaž a prehliadku dedinských folklórnych skupín  Nositelia tradícií – Bystrička 2015.  Spoluorganizátorom podujatia je obec Bystrička.

Poslaním súťažnej prehliadky je aktivizovať folklórne skupiny v regióne Turiec a predstaviť výsledky ich práce,  smerujúce k oživovaniu miestnych tradícií a k ich opätovnému uvádzaniu do života lokálneho spoločenstva.

Na prehliadku sa prihlásili tri folklórne skupiny z okresov Martin a Turčianske Teplice: Folklórna skupina Hrádok z Bystričky, Folklórna skupina Podhradie z Podhradia a Folklórna skupina Prameň Dubové z Dubového.

Víťazné folklórne skupiny budú reprezentovať náš región na krajskej prehliadke Nositelia tradícií – Vidiečanova Habovka, ktorá sa uskutoční v Kultúrnom dome v Habovke dňa 14. júna 2015.

Plagát_Nositelia tradícií - Bystrička 2015

 

 

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká

manažér pre ZUČ: folklór, divadlo dospelých a detské divadlo

Turčianske kultúrne stredisko v Martine

FOTOMARATÓN MARTIN 2015

$
0
0

Radi fotografujete?

Zapojte sa a príďte zachytiť zaujímavé momenty jedného sobotňajšieho dňa v meste Martin. Prežijete zaujímavý deň a získate možnosť prekonzultovať a analyzovať svoje fotografie s porotou ako aj medzi sebou navzájom. Porotou vybrané fotografie budú ocenené, vytlačené a prezentované na výstave inštalovanej na verejnom priestranstve počas Dní mesta Martin 2015 na podujatí Letný foto fest.

Čakáme Vás 16. mája 2015 o 10.00 h v priestoroch Mestskej scény v Martine!

Podmienky súťaže sú jednoduché

Každý záujemca vyplní prihlášku a zašle ju do 12. mája 2015 na adresu Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, Divadelná 656/3, 036 01 Martin, príp. elektronickou formou na e-mailovú adresu radoslav.pancik@gmail.com. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách, t. j. v kategórii do 16 rokov a nad 16 rokov. V deň konania podujatia budú fotografi oboznámení so šiestimi súťažnými témami (témy teda nebudú vopred známe), dostanú registračné čísla a vyrazia do terénu, kde v priebehu troch hodín nafotia kolekciu snímok. Výsledky trojhodinového snaženia doručia účastníci súťaže do priestorov Mestskej scény v Martine, kde nafotené práce zhodnotia na rozborovom seminári vedenom odbornou porotou a formou prezentácie fotografií rozanalyzujú umeleckú a technickú stránku fotografických diel. Porota vyberie a odmení tri najlepšie kolekcie fotografií z oboch kategórií. Vybrané fotografie budú vytlačené a prezentované počas dní mesta Martin.

FOTOMARATÓN 2015 propozície a prihláška

 

Mgr. Radoslav Pančík
metodik pre fotografiu, film a vzdelávanie
Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Súťažná prehliadka folklórnych skupín Nositelia tradícií – Bystrička 2015

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja zorganizovalo 25. apríla 2015  regionálnu postupovú súťaž a prehliadku dedinských folklórnych skupín  Nositelia tradícií – Bystrička 2015.  Spoluorganizátorom podujatia bola  obec Bystrička.

Na prehliadku sa prihlásili tri folklórne skupiny z okresov Martin a Turčianske Teplice: Folklórna skupina Hrádok z Bystričky, Folklórna skupina Podhradie z Podhradia a Folklórna skupina Prameň Dubové z Dubového.

Odborná porota v zložení PhDr. Jelka Borcovanová, Mgr. Eva Dudková a Marián Kramár udelila nasledovné ocenenia:

1.miesto za okres Martin s priamym postupom na krajské kolo súťaže:

Folklórna skupina Podhradie

FSk Podhradie
FSk Podhradie

2. miesto za okres Martin s odporúčaním na krajské kolo súťaže:

Folklórna skupina Hrádok Bystrička

FSk Hrádok Bystrička
FSk Hrádok Bystrička

 

1. miesto za okres Turčianske Teplice s priamym postupom na krajské kolo súťaže:

Folklórna skupina Prameň Dubové

FSk Prameň Dubové
FSk Prameň Dubové

Postupujúce folklórne skupiny budú reprezentovať náš región na krajskej prehliadke Nositelia tradícií – Vidiečanova Habovka, ktorá sa uskutoční v Kultúrnom dome v Habovke dňa 14. júna 2015.

 

Porota
Porota

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
manažér pre ZUČ: folklór, divadlo dospelých a detské divadlo

Za nami je 43. ročník regionálneho kola AMFO

$
0
0

Vo štvrtok 23. apríla 2015 o 16.00 h sa v priestoroch Slovenskej národnej knižnice  uskutočnila vernisáž a vyhodnotenie už 43. ročníka regionálneho kola celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej fotografickej tvorby. Súťažnú prehliadku pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so  Slovenskou národnou knižnicou.

Poslaním súťaže je podporovať amatérsku fotografickú tvorbu, ako aj objavovať a podporovať mladé talenty. Zároveň poskytuje  priestor k prezentácii a konfrontácii výsledkov  fotografickej tvorby na  regionálnej úrovni. Súťaž má ambíciu pomáhať vzájomnej konfrontácie prác a zároveň  majú fotografi možnosť získať cenné rady od členov odbornej poroty.

Práce prihlásené do tohtoročného regionáneho kola hodnotila odborná porota v zložení: Ľubomír Bechný (Žilina), Michal Pišný a Michal Lašút (Martin).

Výsledková listina AMFO 2015

 I. skupina – farebná fotografia

Veronika Tatarková – 1. miesto

 II. skupina – farebná fotografia

Veronika Melárová – 2. miesto

 II. skupina – multimediálna prezentácia

Veronika Melárová – 1. miesto

  III. skupina – tematická fotografia

Martin Pročka – 1. miesto

Peter Bela –  2. miesto

Petrovi Belovi – 3. miesto

Miroslav Jankes –  čestné uznanie

 III. skupina – čiernobiela fotografia

Lucia Glejteková – 1. miesto

Michal  Koliba – 2. miesto

Jozef Urban – 3. miesto – kolekcia fotografií

Juraj Gavura – 3. miesto – kolekcia fotografií

Martin Pročka –  čestné uznanie

 III. skupina – farebná fotografia

Radim Ziman – 1. miesto

Michal Lučanský – 2. miesto

Lucia  Glejteková – 3. miesto

Lucia Glejteková,  Peter Bela (dve fotografie) –  čestné uznanie

V aktuálnom ročníku sa do súťaže prihlásilo 19 autorov so 136 fotografiami. Porota ocenila 11 autorov a udelila spolu 18 ocenení. Na krajskej súťaži náš región bude reprezentovať vybraná kolekcia 51 fotografií, ktorú si môžete pozrieť vo vestibule Slovenskej národnej knižnice do 18. mája 2015.

Oceneným, ako aj postupujúcim srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších kolách. Najbližšie krajské kolo sa uskutoční 24. júna 2015 vo vestibule Úradu Žilinského samosprávneho kraja v Žiline.

Mgr. Radoslav Pančík

Turčianske kultúrne stredisko v Martine

P1040091 P1040096 P1040058 P1040055 P1040084

 

Heligónky roztlieskali Valču – Echo heligónky 2015

$
0
0

Tretí ročník nesúťažnej prehliadky heligonkárov pod názvom Echo heligónky 2015 sa uskutočnil 9. mája 2015 v obci Valča. Organizátormi podujatia boli: Obec Valča, Miestny odbor Matice slovenskej vo Valči a Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

IMGP6540

Heligónka je nádherným odkazom predkov, dychom histórie, dušou ľudových piesní. Je pokladom, ktorý treba zachovávať a najmä rozvíjať pre ďalšie generácie. Aj o to sa snažia organizátori tohto výnimočného podujatia. Výber a úpravu prostredia, kde sa podujatie odohrávalo, nenechali organizátori na náhodu. Už tradične sa ním stal Kultúrny dom vo Valči, ktorý bol na túto akciu náležite pripravený – scéna podujatia dostala nový salašnícky motív, ktorého autorom bol Ján Lučan – predseda MO MS vo Valči. Slávnostné otvorenie programu „heligóniek“ patrilo moderátorke podujatia Danke Berecovej. Po nej vystúpila starostka obce Valča Mária Ondráčková, ktorá všetkých srdečne privítala a zaželala zúčastneným veľa príjemných zážitkov  spojených so spevom, hudbou, a najmä s heligónkou.

Úvodné vystúpenie patrilo členom spevokolu Valčan, ktorých výber piesní sa niesol v znamení pastierskej tematiky. Od zahájenia až do ukončenia si nevydýchli ani účinkujúci, ani diváci. Každý účinkujúci rozospieval celú sálu, ktorá si viackrát vynútila prídavky a odmenila vystupujúcich neutíchajúcim potleskom. Veľký potlesk patril najmladším heligonkárom – napríklad Klaudii Rybárovej z Dežeríc, „pochlapili“ sa aj naši juniori – Matúško Hodás z Kysuckého Lieskovca a Andrejko Majerčík z Diakovej, ktorí nespochybnili svoj talent a každoročne sú zárukou skvelého vystúpenia.

Záverečné vystúpenie všetkých účinkujúcich bolo ojedinelé a spontánne, zodvihlo zo stoličiek všetkých hostí, ale zábavu neukončilo. Aj po oficiálnom programe ľudia hrali, spievali a veselo sa zabávali. A my sa už teraz všetci tešíme, čo prinesie štvrtý ročník podujatia s poetickým názvom ECHO HELIGÓNKY.

 

Echo

IMG_4776 IMG_4728 IMG_4826 IMGP6334 IMGP6425 IMG_4813 IMG_4718

Mgr. Monika Ondrušová

manažér ZUČ pre umelecké slovo a hudbu

Folklórny sviatok Turca už 21. júna s bohatým programom

$
0
0

Turčianske slávnosti folklóru (ďalej len TSF) sú folklórnym sviatkom celého regiónu Turiec. Aj v tomto roku bude tretia júnová nedeľa v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu slovenskej dediny v Martine patriť prezentácii folkloristov nielen z nášho regiónu.

Návštevníci 31.ročníka TSF sa môžu tešiť na pestrý sprievodný program, pozostávajúci z overených programových celkov ako sú „Dnes tovariš, zajtra majster“ (14.6.2015), „O zlatú guľôčku“ (14.6.2015) a „Súznenie“ (17.6.2015). Turčianske slávnosti folklóru už tradične vyvrcholia 21. 6. 2015, kde v hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, folklórne súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti. Nebude chýbať ani tradičný jarmok a ďalšie sprievodné podujatia.

TSF2015_ideový plagát_final

TSF organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Múzeom slovenskej dediny v Martine a Turčianskym združením pre šírenie a ochranu tradičnej a ľudovej kultúry Martin. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancované s podporou ŽSK.

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
manažér pre ZUČ: folklór, divadlo dospelých a detské divadlo


Autorská výstava Otílie Mikušákovej

$
0
0

Výstava bola slávnostne otvorená 28. mája 2015 vystúpením Martinského evanjelického spevokolu. Podujatie svojou účasťou a krásnym slovom podporila riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK Zuzana Kmeťová. Riaditeľka TKS v Martine Nataša Petrová prítomným bližšie predstavila autorku, ktorá je aj v dôchodkovom veku veľmi aktívna – spieva v speváckom zbore, venuje sa paličkovanej čipke, je členkou Štúdia TNV, či turistického oddielu.

Recitácia_Zuzana Kmeťová
Recitácia_Zuzana Kmeťová

Svoj doterajší činorodý život plný vizuálnych zážitkov a predstáv transformuje do umeleckých obrazov. Predkladá nám svoju nepochybnú maliarsku rutinu, výtvarnú kultivovanosť a umeleckú presvedčivosť. Zážitky z prostredia čistej prírody Pod Šípom sa stali jej najmilšími spomienkami. V jej tvorbe prevládajú  námety krajiny. Pri výbere kostolíkov sa dotýka transcendentna, oslovuje ju prostredie Turca, konkrétne okolie jej rodiska – Kalník a okolie Jasena. Rozmanité konfigurácie fragmentov dedinskej architektúry, ich obmeňovanie, emotívne sugescie, nové myšlienky a výtvarné postupy tvoria sekvencie, ktoré sa prejavujú najmä v kombinovaných technikách, kde sa spája technika paličkovanej čipky s maľbou. Aj týmito slovami predstavil autorku Ján Prostredný – kurátor výstavy. Príjemnú atmosféru otvorenia výstavy dotvorili krátkym vystúpením aj členovia skupiny DeART.

Autorská výstava Otílie Mikušákovej  je verejnosti sprístupnená do 10. júna 2015 (po: 8.00 – 13.00 h, ut – pi: 9.00 – 15.00 h). Všetkých srdečne pozývame!

Martinský evanjelický spevokol
Martinský evanjelický spevokol

Folklórny sviatok Turca už klope na dvere

$
0
0

Turčianske slávnosti folklóru ( TSF) sú folklórnym sviatkom celého regiónu Turiec. Aj v tomto roku bude tretia júnová nedeľa v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu slovenskej dediny v Martine patriť prezentácii folkloristov nielen z nášho regiónu.

Návštevníci 31.ročníka TSF sa môžu tešiť na pestrý sprievodný program, pozostávajúci z overených programových celkov:

  • 14.6.2015 o 10.00 h v SNM v Martine – Múzeu slovenskej dediny –  „Dnes tovariš, zajtra majster“ – tradičná výroba ako inšpirácia študentov stredných škôl a škola ľudového tanca,
  • 14.6.2015 o 14.00 h v CVČ Kamarát v Martine – „O zlatú guľôčku“ – finálny koncert víťazov regionálnej nepostupovej prehliadky detských sólistov spevákov,
  • 17.6.2015 o 17.00 h v Turčianskej galérii v Martine – „Súznenie“ – hudobno – poetický program zameraný na mladých skladateľov Turca.
  • 20.6.2015 o 18.00 h v SNM v Martine – Múzeu slovenskej dediny – „Na sv. Jána“ – prezentácia obyčají spojených s oslavou letného slnovratu, svätojánska zábava.

 Turčianske slávnosti folklóru už tradične vyvrcholia v nedeľu 21.6.2015 v  Múzeu slovenskej dediny v Martine,  kde v hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, folklórne súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti.

Hlavný program:

  1. 9.30 h – „Otvorenie jarmoku tradičných remesiel“ – slávnostné otvorenie jarmoku tradičných remesiel,
  2. 10.00 h – vyhodnotenie súťaže „Turiec maľovaný“ – vyhodnotenie literárno-výtvarnej súťaže, odovzdanie cien víťazom a otvorenie výstavy výtvarných prác,
  3. 10.30 h – „Prvý mládenec slovenský“ – literárno-hudobné pásmo k 200. Výročiu narodenia Ľ. Štúra v podaní recitačného kolektívu DDS Kamarát pri TKS v Martine,
  4. 11.00 h – „Naše najmilšie…“ – program detských folklórnych súborov, detských ľudových hudieb, detských sólistov inštrumentalistov z regiónu Turiec a vystúpenie hosťa – Detského folklórneho súboru Vonička zo Zlína (ČR),
  5. 12.45 h – „Keď sme sa tu zišli, buďme dobrej mysli“ –  program dedinských folklórnych skupín, ľudových hudieb a sólistov inštrumentalistov  z regiónu Turiec,
  6. 14.30 h – „Cesty života“ – program folklórnych súborov, ženských speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov inštrumentalistov z regiónu Turiec a  detského folklórneho súboru Vonička zo Zlína (ČR)
  7. 16.00 h – „Pozdrav hosťa“ – vystúpenie Folklórneho súboru Liptov z Ružomberka.

Pre návštevníkov TSF sú okrem kultúrneho programu pripravené aj sprievodné podujatia: jarmok tradičných remesiel, výstava detských výtvarných prác „Turiec maľovaný“, prezentácia tvorby členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, turčianskych rezbárov a sochárov, škola plieskania bičom, drevený kolotoč… Časť sprievodného programu bude venovaná 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra.

tfs1

TSF organizujú: Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum slovenskej dediny a Turčianske združenie pre šírenie a ochranu tradičnej a ľudovej kultúry Martin. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancované s podporou ŽSK.

Nad podujatím udelil záštitu predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Touto cestou Vás na Turčianske slávnosti folklóru srdečne pozývame a veríme, že podporíte naše podujatie svojou osobnou účasťou!

 

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
manažér pre ZUČ: folklór, divadlo dospelých a detské divadlo

XXXI. ročník Turčianskych slávností folklóru

$
0
0

Slávnosti odštartovali 14. júna 2015 sprievodnými podujatiami: „Dnes tovariš, zajtra majster“  v SNM v Martine – Múzeu slovenskej dediny a „O zlatú guľôčku“ (finálny koncert víťazov nepostupovej súťaže a prehliadky sólistov spevákov, ktorý sa konal v Centre voľného času Kamarát v Martine). Neodmysliteľnou súčasťou slávností bolo aj tento rok podujatie „Súznenie“ – hudobno-poetický program o súznení vážnej a ľudovej hudby realizovaný 17. júna 2015 v Turčianskej galérii v Martine, ktorého sa tento rok zúčastnili aj laureátky medzinárodných súťaží Zdislava Lukášová a Terézia Fűleová zo ZUŠ Hemerkovej v Košiciach.

DFS Vonička
DFS Vonička

Hlavný program slávností bol, ako po minulé roky, situovaný do SNM v Martine – Múzea slovenskej dediny (ďalej len MSD), kde sa v nedeľu 21.6.2015 zišlo vyše 400 účinkujúcich z 20 folklórnych kolektívov nielen z  regiónu Turiec. Po otvorení jarmoku tradičných remesiel, sa vo Voziarni z Moškovca konala vernisáž výstavy spojená s vyhodnotením literárno-výtvarnej súťaže „Turiec maľovaný“ (výstava potrvá do 31.8.2015). Súčasťou kultúrneho programu bolo vystúpenie sólistu inštrumentalistu Andreja Majerčíka z Diakovej a po odovzdaní ocenení pódium patrilo programu pod názvom „Prvý mládenec slovenský“, ktorý pripravil Recitačný kolektív DDS Kamarát. Recitačné pásmo bolo venované  Roku Ľudovíta Štúra.

Program na hlavnom pódiu v areáli MSD odštartovali detské folklórne súbory a sólisti inštrumentalisti programovým pásmom pod názvom „Naše najmilšie…“ a program dedinských folklórnych skupín „Keď sme sa tu zišli, buďme dobrej mysli“. Galaprogram nazvaný „Cesty života“ a „Pozdrav hosťa“ patril domácim folklórnym kolektívom a sólistom inštrumentalistom, ale taktiež hosťom, ktorými boli Detský folklórny súbor Vonička zo Zlína (ČR) a Folklórny súbor Liptov z Ružomberka. Folkloristi svojim tancom pokrstili krásne nové pódium, ktoré sa podarilo postaviť nezištne, s pomocou dobrovoľníkov a  vďaka enormnému úsiliu a zanieteniu Mgr. Moniky Barabášovej, folkloristke, ktorá sa od roku 1983 dobrovoľne venuje aktivitám na poli ľudovej a tradičnej kultúry.

FS Liptov
FS Liptov

Návštevníkov slávností určite zaujala aj škola plieskania bičom, tvorivé výtvarné dielne k Roku Ľudovíta Štúra, drevený kolotoč, či jazda v kočiari.

Sprievodným programom nedeľnej oslavy folklóru a tradícií nášho regiónu bolo aj „Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci“ – výtvarný plenér, ktorým si regionálni neprofesionálni umelci pripomenuli odkaz Ľudovíta Štúra a miesta, v ktorých sú hlboko zapustené štúrovské korene.

Napriek vrtkavému počasiu sa slávnosti vydarili a do areálu Múzea slovenskej dediny v Martine zavítalo viac ako 1200 návštevníkov.

Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká

Rakovské prázdniny plné radosti

$
0
0

V sobotu 1. augusta 2015 sa v obecnom parku v Rakove uskutočnil XII. ročník hasičskej súťaže O pohár starostu obce Rakovo v požiarnom útoku. Organizátori pri príprave podujatia nezabudli ani na najmenších. Práve pre nich Obec Rakovo v spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravila „Prázdniny plné radosti“.

P1050467_

Prvotnou myšlienkou bolo pripraviť deň plný radosti a zábavy pre prázdninujúce deti z Rakova a okolia. Pracovníci TKS v Martine si pre ne pripravili tvorivé dielne, tanečnú školu a veľa zábavy. Počas tvorivého popoludnia, do ktorého sa zapojili aj mnohí rodičia, sa malí Rakovčania naučili, koľko krásnych vecí sa dá vyrobiť z recyklovaného papiera  a koľko zábavy sa pri tom dá zažiť. Deti vytvorili zvieratká – rybky, či sovy, ale tiež korunky pre princezné a princov. Niektorí pre svojich rodičov vyrobili kvety z papiera, nakreslili pekný obrázok, vymaľovali omaľovávanku alebo ozdobili vlastnú škrabošku. Všetci účastníci si mohli so sebou odniesť svoje vytvorené dielka, za ktoré bola pre nich pripravená sladká odmena.

P1050446_

Pre tých neposednejších bola pripravená tanečná škola so známym tanečníkom Adamom „Rancherom“ Kmeťom zo Shakers DC, ktorý sa zaoberá hip-hopovým štýlom a tak sa tanečná škola uberala aj týmto smerom. Adam si pripravil hravú tanečnú choreografiu a naučil záujemcov aj mnoho nových prvkov. Všetci zúčastnení si workshop užili s úsmevom na perách a odniesli si z neho niečo nové.

P1050464_

Po tvorivých dielňach a tanečnej škole nasledovalo vyhodnotenie hasičskej súťaže a záver radostného dňa ukončila tanečná zábava.

 

Mgr. Monika Ondrušová
manažér ZUČ Turčianske kultúrne stredisko v Martine

Stopy štúrovcov v Turci – umelci tentokrát navštívili Blatnicu

$
0
0

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pripravilo pre Štúdio turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a pre všetkých záujemcov o výtvarnú tvorbu, sochárstvo a rezbárstvo cyklus tvorivých dielní pod názvom Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci.

Reťazenie II_Výtvarníci počas tvorby
Reťazenie II_Výtvarníci počas tvorby

Projekt „Reťazenie II.“ je pokračovaním série tvorivých plenérov pre neprofesionálnych umelcov, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 2014. Tohtoročný projekt je založený na tradícii, ktorá je v našom regióne mimoriadne silná. Práve v roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra si chceme aj týmto spôsobom pripomenúť odkaz štúrovskej generácie a miesta s ňou spojené.

Prvý z cyklu plenérov sa uskutočnil 21. júna 2015 v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny, v druhom sme zavítali v nedeľu 16. augusta 2015 do malebnej obce Blatnica.

Reťazenie II_Otília Mikušáková
Reťazenie II_Otília Mikušáková

Počasie bolo žičlivé a umožnilo účastníkom stráviť deň na čerstvom dedinskom vzduchu, kde si oddýchli, načerpali pozitívnu energiu z prírody turčianskeho vidieka, ale hlavne zbierali nové podnety pre svoju tvorbu. Na ich prácu dohliadal lektor Ján Prostredný, odborne ich viedol a usmerňoval, hodnotil nimi vytvorené diela… Počas plenéru si osemnásti neprofesionálni umelci vyskúšali rôzne techniky – kresbu ceruzkou, uhlíkom, pastelom, či farbami.

Reťazenie II Balková
Reťazenie II Balková

V sobotu 22. augusta 2015 bude Reťazenie II. pokračovať už svojim tretím plenérom. Výtvarníci a rezbári sa stretnú v obci Trebostovo počas multižánrového podujatia Deň radosti.

 Mgr. Monika Ondrušová

Viewing all 48 articles
Browse latest View live


Latest Images